Суд: Водоканал дурит потребителей (видео)

0
4214

Коммунальный беспредел. Мы не платим справедливые тарифы, мы не знаем методики их рассчета. Граждане Украины сегодня стали заложниками предприятий-монополистов, которые, возомнив себя хозяевами инфраструктуры, которую они не создавали, внезапно поняли как легко и просто можно использовать этот ресурс в целях личного обогащения.

Одним из таких примеров является Горводоканал, который, наживаясь не только на разбазаривании государственных дотаций, придумывает изощренные способы поборов конечных потребителей.

Напомним, что прокуратура города открыла криминальное производство относительно должностных лиц КП Днепроводоканал по признакам ч.2 ст.15, ч 5 ст. 191 УК – присвоение, растрата или завладение имуществом путем злоупотребления служебным положением, совершенное в особо крупных размерах или организованной группой.

Как сообщает пресс-служба прокуратуры области, причиной для прокурорского внимания стали торги по закупке услуг в Индустриальном и Cамарском районах и поселке Александровка. Дело в том, что выигравшее торги ООО заключило договор с Водоканалом с нарушениями закона. Согласно договору, ООО получало вознаграждение в сумме более 10 млн бюджетных гривен даже при невыполнении своих обязательств.

И это только один из многочисленных фактов беззакония, который просто попал в поле зрения правоохранителей. О служебной халатности, крайней неэффективности работы и скотском отношении к людям не приходится говорить. Так, живя в Самарском районе, я неоднократно наблюдал картину, когда из неисправной колонки общего пользования вода бесконтрольно вытекала ГОДАМИ, зимой образовывая в округе целые айсберги! Многократные попытки заставить водоканал ликвидировать неисправность им попросту игнорировались. Колоссальные потери воды, износ инфраструктуры, которую не обновляли с советского времени, а также неуемные аппетиты руководителей коммунального предприятия приводят к тому, что Водоканал пытается переложить плоды собственной безответственности на плечи потребителей.

Одним из известных способов, в числе пострадавших от которого оказался и я, являются махинации с поверкой счетчиков. Из объявлений, развешанных в абонентский отделах вы, наверняка, уверены в том, что регулярная поверка счетчиков – это обязанность потребителей. Более  того, что эта услуга платная. В случае, если вы пропустили срок поверки счетчика, следуют санкции: без уведомления абонента, Водоканал “снимает” счетчик с учета и далее насчитывает вам оплату по “нормам”. Так, если вы владелец частного дома на 6 сотках земли, не зависимо от того, сколько у вас огорода, вам насчитают оплату за расход воды, как если бы вы поливали все эти 6 соток каждый день с утра и до вечера.

В такой ситуации оказался и я. Я забыл про наступивший срок поверки счетчика, а Водоканал не посчитал нужным уведомить меня уведомить об этом.  И когда мне пришел счет на 2000 гривен, а потом еще примерно на столько же, я, наконец решил разобраться с законами, которые регулируют это вопрос, направил Водоканалу официальные запросы (которые они, разумеется, проигнорировали) и затем подал на них в суд.

Итак, что же говорит Закон относительно вопроса об использовании неповеренных счетчиков? Основным законом, который рассматривает, регламентирует и нормирует работы по поверке бытовых счетчиков, в т.ч. и воды, является Закон Украины «О метрологии и метрологической деятельности» № 113/98 -ВР

В соответствие со ст. 11 ЗУ “Про метрологію і метрологічну діяльність” устройства учета, что не прошли поверку, не могут применяться:

Стаття 11. Застосування, ввезення, виробництво, ремонт, продаж і прокат засобів вимірювальної техніки

  1. Засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися,  якщо вони  відповідають  вимогам  щодо  точності,  встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації.
  2. Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний  нагляд,  дозволяється  застосовувати,  випускати  з виробництва,  ремонту та у продаж  і  видавати  напрокат  лише  за умови,   якщо  вони  пройшли  повірку або  державну  метрологічну атестацію.

В чьи обязанности входит поверять счетчики и за чей счет? В соответствие с ч. 3 ст. 28 этого же ЗУ:

  1. Порядок подання фізичними  особами,  що  не  є  суб’єктами підприємницької  діяльності,  –  власниками  засобів вимірювальної техніки  (результати   вимірювань   якими   використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію,  газ і воду) на періодичну повірку цих  засобів та   оплати  за  роботи,  пов’язані  з  повіркою,  встановлюється Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та  монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Те же обязательства закреплены за Водоканалом, о чем недвусмысленно свидетельствует абз. 3 п. 9 «Правил предоставления услуг централизованного отопления, поставки холодной и горячей воды, водоотведения и типового договора о предоставлении услуг по централизованному отоплению, поставке холодной, горячей воды и водоотведению»:

– «Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.»

В соответствии с п.32 Правил:

  1. Виконавець зобов’язаний:

4) контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж;

Затраты на на поверку, демонтаж, транспортирование и монтаж КМУ разрешил включать в “квартплату” (Постановление КМУ №869 – 2011г.):

–  ПОРЯДОК формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій

  1. Витрати з проведення періодичної повірки,  обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та  теплової  енергії,  у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів між  виконавцем  та субпідрядником,  який  виконує зазначені послуги,  з розрахунку на один  квартирний  засіб  обліку води та теплової енергії і нараховуються  щомісяця  споживачеві  у складі послуги залежно від кількості таких  засобів  обліку  шляхом додавання плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх  демонтажу, транспортування та монтажу  після  повірки,  до загальної вартості послуг.

Розмір плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт одного засобу обліку води та теплової енергії, у тому числі його демонтаж, транспортування та монтаж після  повірки,  визначається згідно з кошторисом,  затверджується (погоджується) органами місцевого самоврядування і  розподіляється за місяцями міжповірочного інтервалу, що встановлюється Держспоживстандартом для відповідного засобу обліку води та теплової енергії.

В случае, если потребитель не согласен с показаниями счетчика, то он может за свой счет провести внеплановую поверку.

В данном случае необходимо:

1) Пригласить ЖЕК либо водоканал для составления Акта с фиксацией показаний счетчика и исправности пломб;

2) Далее, есть варианты:

  • требовать выполнить работы и поверку силами ЖЕКа либо водоканала;
  • нанять фирму, которая демонтирует, поверит и установит счетчик;
  • снимет сам и передаст на поверку, а потом поставит назад;
  • либо заменит старый на новый (что может быть даже дешевле поверки, особенно если кого-нибудь нанимать).

Главное в этом вопросе –  после того, как абонент установит (поверенный или новый) счетчик, его взятие на учет необходимо снова зафиксировать Актом Водоканала.

Таким образом, Законом установлена императивная норма , которой определено, за чей счет осуществляются расходы на периодическую поверку, обслуживание и ремонт (в том числе демонтаж, транспортирование и монтаж) квартирных счетчиков воды. А это значит, что эта норма не может быть изменена никакими подзаконными нормативно-правовыми актами. Попытки заинтересованных работников горводоканала навязать точку зрения, что плательщика работ по поверке счетчиков устанавливает Кабинет Министров – не состоятельны, и не имеют основания. Согласно действующему законодательству и подзаконным актам, Водоканал обязан своевременно и за свой счет производить периодическую поверку счетчиков, и если он этого не сделал – это проблемы данной организации, а не Вас.

Свою правовую позицию можно подкрепить абз.2 п.10 Правил:

Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п’ятим пункту 16 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.

Дополнительно можно воспользоваться правом на снижение платы за воду, если водоканал упрется в переводе на нормативные расценки:

В соответствие с абз.3 п.29 Правил:

  1. Споживач має право на:

1) зменшення розміру плати у разі:

  • тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім’ї на підставі письмової заяви споживача та офіційного документа, що підтверджує  його/їх відсутність (довідка з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби, відбування покарання).

Свою позицию в суде представитель водоканала также пыталась обосновать ссылками на ст. 322 Гражданского кодекса Украины: «Собственник обязан содержать имущество, ему принадлежащее, если иное не установлено договором или законом». ЗУ «О метрологии» как раз и является тем законодательно установленным исключением из общего правила, установленного ГК Украины, поскольку урегулирует отношения относительно средств измерительной техники, которые являются собственностью физических лиц, не являющихся субъектами предпринимательской деятельности. Это требование заложено в ст. 2 ЗУ «О метрологии».

Счетчик, чей бы он ни был, но, если используя его, поставщик поставил (продал) потребителю продукт (воду), то за точность нормы отпущенного продукта в любом случае,отвечает поставщик (продавец). А это гарантируется достоверностью показаний счетчиков и обеспечивается выполнением требований правил эксплуатации и своевременным проведением их периодической поверки. Периодическая поверка счетчиков воды – это не услуга, – это прямая обязанность поставщика! И странно, почему поверку счетчика (как мерительного прибора продавца) пытаются включить в услуги и навязать его поверку потребителю… Следовательно, не поставщик ко мне, а я, как покупатель, к Водоканалу как продавцу должен предявлять претензии и требовать контроля межповерочных интервалов и поверки счетчиков, чтобы быть уверенным в том, что показания их достоверны и соответствуют объему потребленной и оплаченной мной воды. Запомним: счетчик – это мерный инструмент продавца!

Рассмотрев мое исковое заявление, суд Бабушкинского района принял законное и обоснованное решение – удовлетворить мой иск в полном объеме.

Позовні вимоги Горобця Вячеслава Володимировича до КП “Дніпроводоканал” Дніпропетровської міської ради про зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.

Зобов’язати КП “Дніпроводоканал” Дніпропетровської міської ради здійснити перевірку лічильника обліку води, встановленного в будівлі за адресою…

Стягнути с КП “Дніпроводоканал” Дніпропетровської міської ради на користь Горобця Вячеслава Володимировича сплачений судовий збір.

Суд Апелляционной инстанции отклонил жалобу КП “Дніпроводоканал”, оставив решение первой инстанции в силе. Кстати, за безграмотных юристов, которые затягивают дела в результате своей некомпетентности, тоже платит потребитель. А стало быть – лично ВЫ.

В завершение этой статьи, мне хотелось бы призвать горожан не мириться с беспределом Водоканала, Облэнерго, и следовать моему примеру, но, увы, это не каждому по силам. Сегодня подавляющее число людей поставлено в условия, когда они находятся “на крючке” и зависят от поставляемых им услуг предприятиями-монополистами. И у монополиста всегда найдется дубинка – “или плати, или отключим”. И отключают. Это первое, что сделал Водоканал, когда узнал о поданном мною иске: приехали и отрезали мне воду. Они рассудили правильно – “посидит без воды, одумается и придет договариваться.”

Потом их представитель не являлся на суд несколько месяцев, вынуждая меня погасить долг и пойти на их условия. Но у меня совершенно неожиданно для них оказалась скважина. Пришлось купил дорогостоящее оборудование – бак, насос, автоматику и организовал водоснабжение дома, потому что для меня довести дело до конца – это вопрос принципа.”Если не я, то кто же?”

Не уверен, что у меня получилось бы провернуть нечто подобное с РЭС. Хотя однажды мне пришлось сидеть 2 месяца без электричества,  когда я боролся с незаконным отключением своего дома. Тогда мне пришлось купить газогенератор, чтобы хоть как-то удовлетворять потребность в электроэнергии.

И поскольку большинство людей в таких случаях предпочитают платить, представители данных структур с каждым годом действуют все более нагло и беспринципно, оставляя без света и воды даже нищих пенсионеров. В наследство от СССР они получили права распоряжаться инфраструктурой, но не получили обязанности содержать ее в надлежащем состоянии, знать и исполнять Закон.

Но все это – борьба с последствиями, а не причинами. Вот почему так важно, чтобы государство вернуло себе контроль над этими фундаментальными отраслями, или, по меньшей мере, разработало бы жесткие правила их работы, за неисполнение которых будет следовать ответственность и наказание. Вот почему так важно, чтобы в нашей стране было восстановлено Правосудие. В последние годы общаться с представителями государственных структур, которые обеспечивают нам “сервисные функции” и содержаться за счет наших налогов приходится толко через суд. Чем так закончилось дело по взрыву на на Мандрыковской, 127? Погибло 23 человека, сотни остались без жилья. А из руководителей Днепрогаза так никто и не пострадал…

Дело с Водоканалом еще не закончено. Далее последует иск о списании незаконно начисленного долга и возобновления водоснабжения. Потом мы разберем, насколько договора, заключаемые с потребителями соответствуют действующему законодательству. То, насколько там все прогнило, говорит тот факт, что до текущего момента со мной никто не связался и не выполнил решение суда, хотя оно вступило в законную силу.

Да, борьба за свои права – это непростое и растянутое во времени дело. Но только так мы можем заставить существующую систему меняться. И поэтому, “продолжение следует”…

Вячеслав Горобец

1. Про поновлення надання послуг водопостачання

Під час розгляду даних позовних вимог слід виходити з того, що діючим Законодавством України (ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про питну воду та питне водопостачання», «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. №630) не передбачена можливість примусового відключення споживачів послуг централізованого водопостачання, водовідведення та опалення у випадку наявності заборгованості по їх оплаті або відсутності договору. У випадку, якщо виконавець відключає такі послуги споживачу, то суд вправі своїм рішенням поновити їх надання.
Однак, якщо між сторонами є узгоджений договір, який надає таку можливість виконавцю послуг, то у відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання сторонами.
Якщо ж між сторонами договір не укладено, то послуги надаються відповідно до загальних вимог Закону та вищезазначених правил. До учасників правовідносин застосовуються умови встановлені типовим договором. Якщо виконавець комунальних послуг пропонує споживачу укласти договір, що відрізняється від типового, то споживач має право від цього відмовитись і наполягати на укладанні договору на основі типового договору (п. 1 ч. 1 ст. 20 та п. 3 ч. 3 ст. 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги»). У такому випадку виконавець послуг не має права припиняти надання послуг, оскільки законодавством та типовим договором така можливість йому не надана.
У випадку якщо виконавець послуг відмовиться в укладанні договору на основі типового, то споживач має право звернутись до суду на підставі п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України з позовом про визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов’язкової дії. (Правова позиція Верховного суду України зроблена у справі №6-110цс12 від 10.10.2012 р.)
Прикладом правильної судової практики можуть бути наступні справи.
В провадженні Московського районного суду м. Харкова перебувала справа №643/3530/14-ц н/п 2/643/2135/14 за позовом фізичної особи до КП «Харківводоканал» про поновлення подачі холодної води до квартири. Позовні вимоги мотивовані тим, що у жовтні 2009 р. до його квартири припинено централізоване водопостачання холодної води через наявність заборгованості, яку він з часом виплатив. Представник відповідача заперечував проти задоволення позову посилаючись на те, що водопостачання відновити неможливо по причині того, що водопровідна труба відрізана із розривом металу і позивач за власний рахунок повинен відремонтувати трубопровід, оскільки відключення сталося з його вини.
Рішенням Московського районного суду м. Харкова від 24.07.2014р. позовні вимоги задоволено в повному обсязі та зобов’язано КП «Харківводоканал» поновити подачу холодної води до квартири позивача. Рішення мотивоване тим, що ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженні постановою КМУ від 21.07.2005р. №630 не передбачають можливість примусового відключення споживачів послуг у випадку наявності заборгованості по їх оплаті.
Подібний висновок зроблено по справі № 627/1734/13-ц в рішенні від 21.05.2014 р. Краснокутським районним судом Харківської області. При цьому судом зазначено, що ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженні постановою КМУ від 21.07.2005р. №630, ані спеціальний Закон України «Про питну воду та питне водопостачання» ні типовий договір не передбачають право відповідача відключати споживача від водопостачання.

По теме:

Новый порядок проверки счетчиков

Еще одно решение суда

Узагальнення практики розгляду цивільних справ за позовами споживачів комунальних послуг до підприємств – виконавців послуг про зобов’язання вчинити певні дії, відшкодування шкоди, визнання дій незаконними, тощо у 2013-2014 роках.

Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги

Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869

Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення

Правові питання у сфері надання житлово-комунальних послуг

Загальний порядок укладання господарських договорів

ЗАКОН УКРАЇНИ Про житлово-комунальні послуги

11.2.1 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу №30 від 05.07.1995 (в редакції від 27.06.2008): “Періодична повірка, обслуговування та ремонт, у т. ч. демонтаж, транспортування та монтаж лічильників води, що знаходяться у власності фізичних осіб, які не є суб’єктами підприємницької діяльності, результати вимірювань, які використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб воду, здійснюються за рахунок підприємств і організацій, що надають послуги з водопостачання “.

Про затвердження Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України

Договір про надання комунальних послуг: висновок, істотні умови, розірвання

Добавить комментарий