Українські Зелені категорично проти будівництва білоруської АЕС

0
1538

Звернення парламентаріїв і представників громадських організацій Литви з приводу будівництва білоруської АЕС направлено до Європарламенту.

Ряд депутатів сейму Литви та представники громадських організацій цієї країни направили до Європарламенту звернення з приводу планів будівництва білоруської АЕС поблизу спільного кордону двох держав. Воно було прийняте за підсумками громадських слухань, що пройшли 2 березня у Вільнюському державному університеті стосовно оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) білоруської АЕС.

Ще вранці цього дня студенти та активісти литовських громадських екологічних організацій, одягнені в захисні костюми та протигази, розповсюджували на вулицях Вільнюса листівки з закликом «Зупинити небезпечний проект білоруської АЕС». Цього ж дня Литовське інформаційне агентство ELTA організувало прес-конференцію за участю білоруських експертів громадської екологічної експертизи АЕС Ірини Сухий, Георгія Лепін та Андрія Ожаровского, депутата сейму Литви Гінтараса Сонгайли і голови екологічного товариства «Атгайя» Саулюс Пікшріса. Білоруські експерти надали литовської громадськості свої критичні зауваження ОВНС та попередній висновок ГЕЕ.

Слухання проходили в напруженій атмосфері – спочатку через відсутність належного перекладу на литовську мову, оскільки білоруська офіційна делегація привезла перекладачку, не що спеціалізується на технічній лексиці. Потім аудиторія обурилася відсутністю відповідей на ті питання, які цікавлять литовців і пов’язані з впливом планованої АЕС на навколишнє середовище і жителів країни. Литовські активісти розтягнули в залі слухань банер з написом литовською мовою «Ні білоруській АЕС!». Люди також обурилися відсутністю попередньої інформації про слухання.

Литовські учасники слухань, серед яких були депутати сейму та представниками громадських організацій, проголосували за спільне звернення до Європарламенту, де закликали дати негативну оцінку минулим слуханням, і заявили, що зроблять все можливе, щоб цей звіт про ОВНС білоруської АЕС не був схвалений литовською стороною. 3 березня заступник голови комісії з розвитку Вільнюської міської ради Раса Навіцкене направила це звернення до Європарламенту.

Заступник Голови Партії Зелених України Павло Хазан, коментуючи ситуацію, щодо планів будівництва білоруської АЕС зазначив: «Українські Зелені виступають категорично проти будівництва нового вкрай небезпечного об’єкту. Білорусь – одна із країн, що більше всього постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи. Наша принципова позиція це – орієнтація на забезпечення енергетичних потреб за рахунок раціонального енерговикористання і енергозбереження, припинення нарощування потужностей атомних електростанцій; відмову від будівництва нових АЕС, диверсифікацію джерел постачання енергоносіїв. Білорусь має великий досвід впровадження відновлювальних джерел енергії, зокрема вітростанцій. Я сподіваюсь, що на найближчому засіданні Зеленої Партії Європи буде піднято це питання і вважаю, що спільними зусиллями Зелених всієї Європи ми зможемо зупинити будівництво білоруської АЕС».

Також Павло Хазан наголосов на необхідності проведення слухань щодо будівництва білоруської АЕС і в Україні із широким залученням громадськості.

Добавить комментарий