Колонка – це символ децентралізації

0
1341

Газета Ліца пишуть: “У Дніпрі продовжують встановлювати колонки на створених свердловинах. Таким чином міська влада піклується, аби мешканці були з водою у разі блекауту.”

Колонка – це символ децентралізації. В “поганому совку” колонки були чи не в кожному дворі. Бо була мета забезпечити виживання населення, за будь-яких скрутних умов.

Пізніше колонки замінили на централізований водопровід. Але, знов таки – не для того, щоб стягувати щомісячну абонплату “відповідно до замовленої річної потужності” або заробити на “розподілі та транспортуванні”. Була мета – покращити умови життя та зручність доступу до суспільного блага.

Пізніше, у вільній та демократичній Україні цю “ганебну спадщину” совка – централізовані мережі (будь якого типу) – почали використовувати для пограбунку населення, створюючи їм НЕСТЕРПНІ умови життя через захмарні тарифи та ОБМЕЖЕННЯ доступу до суспільних благ – води, світла та газу.
Навіть в умовах економічної кризи та війни, влада в будь-який спосіб намагається ЗБЕРЕГТИ централізовані мережі та встановлює перепони для реальної економічної та енергетичної децентралізації громад або окремих громадян.

Окремі колонки у дворах зараз ніяк не вирішують проблем і служать лише піаром і показухою.

Бо тільки централізація дозволяє робити “прокладки” (штучні перешкоди), грабувати суспільний ресурс і зберегти контроль над населенням. Це классика потокових систем, про які є багато статей в моєму блозі та телеграм каналі (підписуйтесь щоб нічого не пропустити)

Централізація ефективна, але дуже нестійка. Для будь-якої складної потокової системи важливо бути не тільки ефективно організованою, але й здатною протистояти змінам у навколишньому середовищі, будь то посуха чи хвороба в природній екосистемі або спади в економіці.

Те ж стосується і мереж. Це пов’язано з тим, що надмірно ефективні потокові системи стають занадто крихкими, при цьому один невеликий розрив у ланцюжках може призвести до руйнування всієї системи.

Отже, тактичний план полягав би в тому, щоб забезпечити колонками всі двори міста. А стратегічний – розселення великих міст на урбанізовані сільські громади (згідно Дацюка – “урбанізований простір, де всі зв’язки формуватимуться за локальним принципом”. По великому рахунку, що вирішує водна колонка у дворі, коли будинок без опалення і енергопостачання? Справедливості заради, треба сказати що навіть в багатоповерхівках сталінського періоду, в кожній квартирі була ПІЧКА, а пізніше на декілька будинків (на двір) будувалась ОКРЕМА котельня. Бо ганебний совок був про “сталість” та “суспільні блага”. А “вільна сучасна демократична Україна” – це виключно про ШКУРНИЙ ІНТЕРЕС.

Тож в умовах війни, кризи та переосмислення безпеки та засад добробуту власних громадян, потрібно робити не тільки водну, а й ГАЗОВУ колонку (якщо не у дворі, то хоча б одну на район). Таке можливо не скрізь, але в газоносних регіонах – легко. Замість того, щоб скидати газ в єдину велику мережу, з якої потім легко безконтрольно продавати його за кордон, списувати на втрати або стягувати з нас за транспортування, треба будувати сітку невеликих мереж, які в першу чергу забезпечувати б потреби місцевих громад (які страждають від наслідків газовидобування). Натомість, громади, села та міста з багатих газоносних регіонів виглядають як вирваний зуб, а не Арабські емірати.

Задайте просте питання, чому особисто з вас щомісячно вимагають показники лічильників, але про показники лічильників Облгазів ніхто не знає. Я вже не кажу про показники лічильників газових свердловин (або великих вузлів розподілу) – БО ЇХ НЕМАЄ.

І з цією ганебною спадщиною совка, схоже, ніхто не збирається боротися… Легше валити пам’ятники та розводити демагогію про мову і церкву.

Отже, не ведіться на показуху. Думайте. І якщо не в змозі змінити світ, то зробіть висновки хоча б для себе, щоб підготуватись до того, що нас чекає…

(Фото – це Польща, а не Дніпро)

Добавить комментарий