Нова «реформа» уряду Шмигаля: під час війни розпродають оборонні підприємства

0
841

Державний концерн «Укроборонпром» у рамках виконання постанови Кабміну від 9 грудня 2020 року передав до Фонду державного майна України для подальшої приватизації 15 державних підприємств та корпоративні права ще 2 акціонерних товариств. А саме, на приватизацію передано: Вінницький авіаційний завод «ВІАЗ», Запорізький автомобільний ремонтний завод, Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння, Центральний науково-дослідний інститут навігації і управління, Івано-Франківський котельно-зварювальний завод, Чернігівський ремонтний завод, Український радіотехнічний інститут, Рівненський автомобільний ремонтний завод, Спеціальне конструкторське бюро «Молнія», Науково-дослідний інститут «Буран», Центральне конструкторське бюро «Ізумруд», Закарпатське вертолітне виробниче об’єднання, Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут, підприємства «Укроборонлізинг» та «Укроборонресурси», завод «Квант» і Херсонський завод «Судмаш». У процесі передачі до ФДМУ перебуває Харківський завод транспортного устаткування.
«Укроборонпром» пояснює масовий розпродаж державних оборонних підприємств тим, що вони нібито «…або не здійснювали фінансово-господарської діяльності, або були збитковими та мали незадовільні економічні показники».
Ознайомившись із переліком оборонних підприємств, які планується розпродати, варто зазначити, що переважна більшість – це авіаційні заводи, авторемонтні та судноремонтні заводи, конструкторські бюро, радіотехнічні інститути тощо. Тобто, в умовах війни за безперервних викликів ззовні нашої держави, це – стратегічні державні підприємства. Але Кабмін Шмигаля в умовах триваючої вже понад сім років збройної агресії російського імперіалізму ухвалив рішення їх розпродати, а керівництво «Укроборонпрому» швидко взялося виконувати це злочинне рішення, не зважаючи навіть на небувале скупчення російських військ на кордонах України та тимчасово окупованих територіях.
Наведені «Укроборонпромом» у вищезазначеному прес-релізі «обґрунтування» розпродажу оборонних підприємств не витримують жодної критики. Отже, деякі з цих підприємств «не здійснювали фінансово-господарської діяльності», і тому, за логікою керівництва «Укроборонпрому», їх потрібно … якомога швидше розпродати. Але ж очевидно, що якщо оборонне підприємство дійсно було доведено «до ручки», то його необхідно відновлювати, а не знищувати остаточно! А чого варте інше «обґрунтування» – «були збитковими та мали незадовільні економічні показники». Постає закономірне питання: а чому вони взагалі були «збитковими» підтчас війни, а що, конструкторське бюро чи науково-дослідний інститут оборонного спрямування мають обов’язково бути прибутковими?! Інше питання: а якими можуть бути втрати для сектору національної безпеки та оборони, коли продадуть таке нібито «збиткове» підприємство?!
Не буду зупинятися на очевидних речах, а саме, що розпродаж оборонних підприємств під час війни є нічим іншим, як підривом обороноздатності держави. Варто детальніше прокоментувати економічні аспекти, адже саме про «незадовільні економічні показники» нібито турбується керівництво «Укроборонпрому».
Так, кожне таке підприємство, якщо воно буде повноцінно функціонувати – це сотні, а можливо і тисячі робочих місць. Це – можливість для інженерів і висококваліфікованих робітників знайти роботу в своєму місті, а не виїжджати на заробітки за кордон або працювати не за фахом. Це також робота обслуговуючого персоналу, суміжних підприємств та установ, розвиток транспортної інфраструктури і таке інше. Насправді кожне велике оборонне підприємство може стати основою для відновлення економічного потенціалу певного міста.
Отже, розпродаж оборонних підприємств є безглуздим в економічному плані, не кажучи вже про ризики для національної безпеки. Держава однозначно більше втрачає, продаючи таке підприємство, ніж розвиваючи його.

Юрій Левченко

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь
Captcha verification failed!
оценка пользователя капчи не удалась. пожалуйста свяжитесь с нами!