Ветеран екологічного руху викриває популізм та непрофесійність міністра екології Романа Абрамовського

0
1114

“Екоосвіта, акції, виховання дітей”, замість обговорення та вирішення системних екологічних проблем – ось така риторика дилетантів, які випадково опинились в кріслах міністрів. На це їм вказують люди, які все свідоме життя аналізують та пропонують рішення, набагато складніші, ніж “освіта і піар”.

Відомий екожурналіст Олег Листопад на сторінці
https://www.facebook.com/Oleg.Lystopad/posts/3741907215924674
розпочав дискусію про доцільність масових лісопосадок на День Землі. Він написав:

“О, Богі… Ах-ах, 5 млн… Щороку лісгоспи висаджують в Україні 18-20 млн одно-дворічних саджанців, переважно сосни. Це їх зобов’язує робити закон – заліснювати вирубки. Потім з цих дерев левова частка або всохне, або буде зрубана при догляді за ліскультурами. Більшість з цих 5 млн якраз і були в рамках планового лісовідновлення, яке і без волонтерів лісники би посадили. Ліси треба рахувати гектарами: скільки зрубали, скільки засадили. І лісом ці сосенки офіційно стануть у кращому разі чз 7 років – коли зімкнуться крони. А справді лісом – років через 40-60, та й то це буде монокультура як правило. Рахувати треба дерева, висаджені в містах. Які потім ще треба доглядати і доглядати…”

Керівник Міндовкілля п.Роман Абрамовський відповів йому:

“Довго вагався, чи коментувати вашу фахову діскусію шановні екологи. Але все ж вирішив висловити свою думку та дещо виправити.
1. Лісівники висаджують на рік 120 – 180 млн сіянців.
2. Так. Лісівники і так роблять свою роботу.
3. Висадка в рамках лісовідновлення планується згідно матеріалам лісовпорядкування. Звісно, що на пісчаних ґрунтах Вищедубечанського лісгоспу крім сосни та берези мало що росте.
4. Я повністю підтримую таки акції. Багато піару – чудово – більше людей дізнаються та долучаться наступного разу.
5. Завжди казав і буду казати, що маємо виховувати звички. Звичка саджати дерева – добра звичка.
6. На акції було дуже багато дітей. Якщо я не помиляюсь, всі в один голос скандують, що маємо з дитинства формувати екологічну свідомість.
7. Дуже багато дерев було висаджено в муніципальних пеарках. Десь так.
Щодо підтримки Міністерством: ми підтримуємо все що відповідає екоцілям. Екоосвіта, долучення людей до природи, формування суспільного інтересу до довкільних питань – є частиною нашого плану. Ми не підтримуємо коли копелюхи з шарфами роздають.)”

Сергій Федоринчик, керівник інфоцентру УЕА “Зелений світ”, прочитавши це та інші коментарі, зауважив, що дискусія заходить на якийсь не надто високий для  державної екополітики рівень:

“Шановний пане Міністр!

За 33 роки в екорусі я бачив на Вашій посаді багатьох, але ЖОДНИЙ не мав профільної освіти. Мені здається, що найбільшу користь Україні Ви принесете, якщо за час перебування на посаді не тільки якусь кількість дерев посадите, а Ваша Заступниця Ірина Ставчук певну кількість сміття назбирає, а зробите більш значимі і довгострокові речі для довкіллєвої безпеки.

Наприклад, переконаєте Президента та РНБОУ, Прем`єр-Міністра та КМУ, Голову ВРУ та керівників фракцій, що

1) довкіллєва безпека має бути в десятці головних політичних пріоритетів

2)  кожна партія мусить мати кадри, компетентні в цій сфері

3) наступного Міністра екобезпеки треба призначати тільки за відкритим
конкурсом

4) треба завершити адмінреформу системи природоохоронних органів, створивши відсутні досі ще 3 Державні Агенції для управління державним майном ((а) Агенція ПЗФ та екомережі, б) Агенція з відходів, токсичних речовин, пестицидів та управління державними полігонами  для їх зберігання в) Агенція з управління природоохоронними коштами з Бюро менеджерів природоохоронних програм та проектів))

та 3 Державні Служби  для надання державних послуг (( г)Служба екомоніторингу,  екологічної інформації, освіти, просвіти та виховання д) Служба дозволів, ліцензування, ОВД, СЕО та екоекспертизи е) Служба захисту атмосфери, клімату та тиші))

5) замість  екодепартаментів ОДА треба відновити обласні управління Міндовкілля як інтегровані представництва  природоохоронних Державних Агенцій та Служб зі спільним використанням допоміжних підрозділів, транспорту та приміщень

6) повернути екологічних інспекторів на районний рівень, по одній одиниці на 10 тисяч населення, що в 30 разів менше, ніж пропорція чисельності МВС

7) в кожній територіальній громаді має бути хоча б одна людина, ліцензована на підготовку та здійснення місцевих екологічних програм та планів дій

8 ) в ДАЛР має залишитись управління лісами як державним майном та надання державних послуг, зокрема – ліцензування,  а господарча діяльність має бути виділена в державну корпорацію “УкрЛіс”

9) кошти за природокористування та екологічні штрафи мають направлятись тільки на цілі охорони природи. Також кошти Фонду виведення АЕС з експлуатації мають йти тільки за призначенням.

На жоден блок АЕС досі не розроблено проекту виведення з експлуатації. Досі навіть не почато розробку проекта довгострокового геологічного сховища для відпрацьованого ядерного палива. Тримати просто неба контейнери з ВЯП на ЗАЕС у 200 кілометрах від зони бойових дій чи в Чорнобильській зоні у 20 кілометрах від кордону з Бєларуссю, і 15 років тринькати гроші цього фонду в загальний казан бюджету – це дуже безвідповідально!

10) Оскільки Міністерство є головним органом державного управління з екобезпеки, то всі публічні акції Міністерства  до Дня Довкілля, Дня Землі тощо мусять не бути примітивними заходами, доступним школярам, а мати чіткий УПРАВЛІНСЬКИЙ зміст та показувати важливість Міндовкілля та його органів у здійсненні ЕКОПОЛІТИКИ (в сенсі policy, а не politics).

Наприклад – відкриття нового НацПарку; призначення менеджера, відповідального за конкретну екологічну програму чи проект; видання доповіді про стан довкілля або звіту про роботу Міністерства; початок обговорень Зеленої або Білої Книги у Повному Циклі Публічної Політики для розробки конкретного природоохоронного законопроекту або програми.

І заздалегідь залучати, теж в осмислених управлінських ролях, до тих акцій представників ВРУ, ОПУ, КМУ, інших міністерств, ОДА, місцевих Рад та ОТГ,щоб і вони розуміли реальність своєї причетності.”

На це міністр вже не відповів. І навіть не вагався…

Добавить комментарий