Як людина, що має критичне мислення та приблизно 20 років досвіду громадської діяльності, на тлі протестів проти свавілля газовиків, сьогодні я бачу спроби заплутати процес, завести його в тупік і звести нанівець. І хочу пояснити громадськості, як це відбувається і як запобігти такому кінцю.

Найкращий спосіб злити процес – це дати його очолити не тим людям. Це вже відбулося на Майдані. Це відбувається скрізь на місцях – це відпрацьована технологія що добре себе зарекомендувала. “Революції роблять романтики, але користуються їх плодами негідники”

Цим займаються громадські організації з 1-2 членів, які виконують замовлення за невеликі гроші або створюють такі ситуації штучно, щоб “обілечувати” організації, проти яких вони борються. На дніпропетровщині ми знаємо всі ці прізвища і назви. Є навіть такі, що борються “за екологію” та проти підприємств Ахметова за гроші самого Ахметова.

Таким займаються політичні аферисти, колишні та діючи депутати, які з одного боку наголошують про свою єдність з народом, а з іншого – отримують політичний і фінансовий зиск від того, з чим вони обіцяють боротись. Наприклад, як це робить Бойко (ОПЗЖ), говорить що буде боротись з несправедливими газовими тарифами, а з іншого – є партнером Фірташа та Льовочкіна, власників більшості облгазів!

Пам’ятайте, спустити пар народного незадоволення та злити протест доволі просто – ОДНА ФРАЗА, ОДНА КОМА в навмисно неправильно підготовленому позові або заяві гарантовано веде к програшу в судах або затягуванні процесу на роки! Саме це є метою – імітація бурхливої діяльності та затягування часу. “Ми судимось зі злочинцями – почекайте ще.” А після місяців та років судових справ “Ой, не вдалося. Це не ми – це такі суди. Давайте спробуєм ще раз”.

Щоб не потрапити у пастку, треба кожному, хто висувається представляти інтереси протестувальників, задавати питання:

  • Який досвід у вирішенні подібних проблем має організація або людина?
  • Скільки справ або проблем подібного роду вирішено успішно?
  • Як фінансується організація, скільки має учасників, скільки фахівців?

Нехай вас не вводять в оману заяви про грандіозні наміри – це ознака політичних та громадських пустишок. Вони в майбутньому “ліквідують, скасують, зменшать, збільшать, побудують, поліпшать, проінформують, спростять, притягнуть до відповідальності”. ЗМІ і соцмережі радісно це тиражують. Але через час з’ясовується, що майже нічого з обіцяного не відбулося. Але хто про це згадає? Вимагайте звітів про результат та доказів наявності досвіду.

Декларація грандіозних намірів – ознака пустишки

Тим хто обіцяє працювати і вирішувати ваші питання безкоштовно – спитайте, за рахунок чого вони живуть? Як вони годують свою родину та скільки часу, вільного від основної роботи готові приділяти безкоштовній волонтерській діяльності? А потім спитайте себе – наскільки це буде ефективно? А якщо помножити це на декілька процесів або десятки заяв та скарг від великої кількості населення.

Такі речі, як боротьба з потужними газовими монополістами, зрощеними з владою шкурним інтересом і круговою порукою – це складні і багаторівневі процеси, що потребують ретельного відстеження кожного етапу, бачення загальної картини, розуміння як працює сучасна державна система, потужні зв’язки з іншими активістами, юристами та політиками, стратегічне бачення, досконале знання галузевого законодавства. Це те, що виходить далеко за рамки “ми напишемо скаргу до суду. А ви поки що почекайте.

Громадська активність – протести, звернення тощо – безумовно, це головний фактор. Але ви не можете перекрити трасу назавжди, або ночувати біля Облгазів. Головне завдання опонентів в таких процесах – посилювати невпевненість і зневіру. А засоби – затягнути час, виснажити і в решті решт заставити ВАС змиритись. “Та нічого не зміниться. Ми нічого не зробимо. Треба якось платити, бо відріжуть”. І кращого механізму, ніж очолити цей процес кишеньковими громадськими активістами або політиками, затягнути і завести його в тупік, НЕМАЄ.

З боку громадськості, в умовах корумпованої правоохоронної, судової та політичної системи, потрібні практичні, дрібні, але дієві кроки, які призводять до позитивних результатів кожного дня, кожного тижня, кожного місяця. Це життєво необхідно щоб підпитувати ентузіазм, не дати процесу заглохнуть і досягти кінцевого результату.

Потрібна ВЛАСНА організація, ініціативна група якої створено з тих, кому ви довіряєте, тих, хто перевірений справами. Інакше все закінчиться погано – тобто НІЧИМ. Як ми можемо це дозволити – в наступному пості.

Вячеслав Горобець

Добавить комментарий