Вчора з журналістами 1+1 знімали сюжет про проблеми малих річок та незаконні греблі на річці Підпільна у Піщанці.
Існує три основних типи водних екосистем – річкова, озерна і болотна. Спорудження гребель фактично перетворює річку на каскад озер: сповільнюється течія, річка втрачає здатність для самоочищення, замулюється, міліє і з часом перетворюється на болото. Все це ми наочно бачимо на річці Підпільної, яка по всьому руслі заросла очеретом нижче гребель.
4 роки тому частину русла почистили за 12 мільйонів бюджетних коштів. Це надає нам уявлення СКІЛЬКИ КОШТУЄ ШКУРНИЙ ІНТЕРЕС. Комусь знадобилось озерце біля хати для зрошення городу або вирощування гусей, а всі інші отримали змілілу та забруднену річку і деградацію природи, яка існувала навколо ней.
Саме тому Приватний інтерес НІКОЛИ не може бути вищий за суспільний. Але наступ приватного інтересу на суспільні блага ми бачимо у всіх сферах нашої держави.
Через зменшення течії вода втрачає кисень, а це в свою чергу призводить до масових заморів риби, які ми спостерігаємо майже кожного літа. А каскад водосховищ перед греблями збільшую випаровування воду, що теж зменшує водосток.
Такі самі процеси відбуваються на великих річках, таких як Дніпро. Тільки повільніше. Але призводять до тих же наслідків.
Зменшення водності малих (і великих) річок відбувається і через декілька інших чинників – знищення заплавних луків, степів і розорювання водоохоронних зон і наближених до річки територій, вирубка дерев та зменшення площі лісів, надмірне споживання грунтових вод промисловими об’єктами. Все це зменшує площу водозбору і призводить до зміління та зникнення річок.
Тому в багатьох країнах масово демонтують греблі, відновлюючи природну течію, а в Україні через безконтрольність та байдужість до цього питання підсилюються процеси опустелювання…
Питання збереження та відновлення річок, як джерела питної води є першочерговим, навіть приоритетнішим за енергетичну сферу. В найближчі 10-20 років ніхто не передбачає енергетичну кризу у світі. А криза прісної питної води вже тут, в тому числі в Україні, яка згідно міжнародних стандартів віднесена до маловодних країн!
Вячеслав Горобець