Гетьманська слава

0
1709

Чернігівщина з точки зору історика -культурного спадку по праву належить до числа найві-доміших регіонів України. Стародавні людські поселення ще кам’яної доби, княжі столиці Чернігів та Новгород-Сіверський, пам’ятки періоду козаччини — все це робить наш край напрочуд цікавим як для туриста, так і для звичайної людини. Останніми роками до числа визначних центрів національного надбання повернувся Батурин. Це — невеличке містечко Бахмацького району, але колись (з 1669 по 1708рік.) було воно столицею лівобережної України, а згодом (з 1750 по 1764) — резиденцією останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Лише Господь Бог знає, чому понад триста років тому саме Батурин став центром українських козацьких земель. Але так вже склалося й протягом кількох десятиліть місто на високому березі річки Сейм мало статус осердя могутньої формації під назвою гетьманат.
Трагічним виявився для міста 1708 рік, коли гетьман Іван Мазепа вирішив силою зброї звільнити Україну від влади московського царя Петра І. В ході війни вороги захопили гетьманську столицю, й окрім захисників фортеці, повбивали майже все мирне населення. Батуринська земля була щедро полита українською кров’ю й поси-пана попелом спаленого міста. Державна політика Московського царства свого часу намагалася зробити все можливе для того, аби наш народ забув про цк: трагічну сторінку історії. Однан після відродження української держави ситуація змінилася Батурин зі звичайного провінційного селища перетворився на історико-меморіальний комплекс з кількох пам яток архітектури й особливою атмосферою старовини.
Минулого тижня у Батурині відбулися урочистості з нагоди Дня соборності України. У контексті відзначення цього свята до міста прибув і Президент Віктор Ющенко, який взяв участь у відкритті скульптурної композиції гетьманам України, чия діяльність була пов’язана з Батурином. Також лідер нашої держави оглянув реконструйовану частину старовинної батуринської фортеці – так звану цитадель. Учасниками заходу стала і делегація Щорсівщини, яка спільно з представниками інших районів та областей України мала змогу відчути той дух свободи, що панував на зібранні. Щорсівчани (а це – працівники держустанов, активісти політичних партій, спільно з ініціаторами відродження в районі козацьких традицій на чолі з Валерієм Єрмоленком) отримали чудову можливість немов би доторкнутися до історії й усвідомити ідеали, які завжди об’єднували українців.

Джерело Щорс любимый город – газета “Проминь”

Добавить комментарий