Про “екологічну катастрофу” каховської ГЕС верещать лише агроолігархи

0
645

Екологи наполягають, що відновлювати треба не греблю, а Великий ЛУГ.

Велику справу робить Артем Костюк, поширюючи картографічні та історичні документи Великого Лугу. В посиланні – ілюстрація з книги Кащенко Адрiана Феофановича “Великий Луг запорожський (1917)“. Власне, Олександр відсканував всю книгу – вона також доступна всім. “Хоч і не Дніпро, але все одно зверну вашу увагу. У локації Великого Лугу з’явився новий дуже цікавий історичний шар з картою Лугу видання 1917 року. Цінність її і тому, що там позначені всі назви тутешніх річок, озер і урочищ, а також позначені всі Запорізькі січі.”

Maxym Ostapenko:
Зараз можна почути, що на відбудову Каховської ГЕС треба 5 років і … мільярдів доларів. Нагадаю, перша катастрофа – це її будівництво. Друга катастрофа відбувається у нас на очах! Як не допустити третьої – відбудови каховки? Про необхідність поетапного спуску цього жахливого болота казав останні двадцять років! Єдиний правильний шлях зараз – відродження Великого лугу Запорозького, як унікальний міжнародний екологічний проект. Каховка не має відродитись, має відродитись геродотова Гілея – Луг, рівного якому не було у Європі. На руїнах радянського екологічного жахіття має постати нова екологічна історія!

Я не підтримую вереск стосовно “екологічної катастрофи” у зв’язку зі знищенням Каховської греблі, який влаштували пропагандисти великого агробізнесу. Навпаки, це нормальний процесс, який має назву “ренатуралізація”. Якщо не зайнятися відновленням річок та природи просто зараз – нас чекає справжня екологічна катастрофа, пов’язана з глобальним потеплінням та зневодженням. Україна вже відноситься до МАЛОВОДНИХ країн.
Як бонус – ми зараз побачимо всі труби, всі незаконні і неочищені скиди всіх підприємств та водоканалів, які використовували річку Дніпро як стічну канаву. Вони всі тепер будут на ПОВЕРХЇНІ, видимі та смердючі. Це буде цікаве питання до наших природоохоронних органів, які останнього часу виявляють повну безпорадність.

Европа и США освобождают свои реки от плотин и ГЭС. Пришла пора освобождать от плотин и реки Украины

Влада та “эксперти” зараз розповідають, що треба витратити мільярд доларів на відновлення греблі! Маячня та чергове безглуздя. То вони Мрію відбудують, то греблю – все вимірюється мільярдом.
Але якщо в нас є зайвий мільярд – його треба витратити на відновлення Великого Лугу! Гребля не принесе користі нікому, окрім купки агробаронів.

Каховська гребля, як пише краєзнавець та еколог Сандул – це свідоме знищення української історії, пам’яток та природного надбання. І відновлення знищенного комуністичним режимом природного багатства – то і є справжня декомунізація, а не та клоунада, що влаштована зеленими більшовиками.
А відновлена природа служитиме сучасним та майбутнім поколінням, І ПРИНЕСЕ МІЛЬЯРДИ у вигляді чистої води, біорізноманіття і щедрих природних ресурсів!

Крупний аграрний бізнес – це суцільні збитки для країни. Вони не платять податків, вони двічі компенсують собі ПДВ, вони не створюють робочих місць, вони виснажують землю, труять природу пестицидами та гербицидами, вони знищують тваринний світ. Вони виводять прибутки за кордон. Аграрії – це суцільне зло. І нам байдуже до їх інтересів і проблем. Ця галузь злочинна суспільства і 100% збиткова для держави.

Не будемо забувать, як аграрії півдня гвалтують землю та влаштовують геноцид тваринам! Вони не мають морального права на існування.
Розорані кургани, пасовища і навіть дороги! Знищені тисячі тварин та птахів. Отруєні водойми та сотні тисяч гектарів земель!

Ліквідація комуністичної спадщини “совка” – Каховської ГЕС, побудованої Сталіним, та зрошувальних каналів, якими вони на халяву користувались – це на користь природі та державі.

Розквітне мале фермерство, яке агрохолдинги знищувати та витискали – воно виживе без сотень тисяч гектарів, які залежали від води. Відновиться природа і земля, з якої аграрії поводились як з рабом, гвалтували та щедро поливали гербицидами та пестицидами!

Ніякої допомоги від держави! Дайте “ефективним приватним власникам” благополучно збанкрутувати, відповідно до законів вільного ринку!

BBC

“Буду непопулярним… відновлення Каховської ГЕС буде більшим злочином проти довкілля, ніж її руйнація”, – написав 6 червня київський еколог Михайло Петелицький.

Він не одинокий у таких переконаннях. У західному світі поширений тренд на відновлення “природності річок”, каже ВВС Україна професор Херсонського державного університету Іван Мойсієнко.

Євросоюз ухвалив природоохоронну програму, за період дії якої мало бути відновлено 25 тисяч км річок. Це стосується саме тих європейських водойм, які обмежені дамбами, греблями чи каналами.

“Це нормальна практика в Європі, коли вони почали відновлюють природність течії річок і руйнують дамби”, – каже доктор біологічних наук і член правління Української природоохоронної групи.

Іван Мойсієнко наполягає, що таким шляхом має піти і Україна, щоб відновити Великий луг, знищений 70 років тому при будівництві Каховської ГЕС.

“Я підтримую думку, що його (водосховище – ред.) не треба відновлювати. Це був старий радянський проєкт, я думаю треба шукати альтернативні шляхи”.

На думку експерта, основні проблеми, а саме наповнення каналів для поливу сільгоспугідь, забезпечення достатньою кількістю води Запорізької АЕС, населення та підприємств Дніпропетровської області, можна вирішити або шляхом створення водосховищ в балках на менших річках, або збудувавши насосні станції на Дніпрі.

Шанс відновити унікальний Великий луг не можна втрачати, зауважує професор Мойсієнко. Через зникнення “Каховського моря” тут відкриються території площею майже 200 тисяч гектарів, де були екосистеми українського степу, луків і заплавних лісів.

“Природа сама відновиться, але якщо ми їй допоможемо, то це буде швидше”.

За його прогнозами, самостійне відновлення екосистеми займе близько 50 років, але за сприяння людини цей термін можна скоротити до 10 років.

Професор Мойсієнко впевнений, що західні країни і глобальні природоохоронні організації мають допомогти Україні.

Знову звести ГЕС – це найпростіше рішення, каже еколог. Уряд має розглянути інші варіанти, які б враховували інтереси і природи, і промисловості.


Яскравий приклад подвійних стандартів, коли влада не хоче позбавлятися комуністичної спадщини, відповідати прийнятими ними ж самими законами та напрямком на “декомунізацію”, коли ця совкова спадщина служить приватним шкурним інтересам (самих же колишніх комуняк та їх нащадків). Які ще докази потрібні, що “декомунізацією” нам лише замилюють очі сучасні зелені нєо-більшовички?
Що характерно, на відновлення “спадщини ганебного совка” в них коштів немає, вони будуть робити це за рахунок міжнародних кредитів, заганяючи в борги майбутні покоління українців (заради сучасних прибутків агроолігархів та госпідарів української енергетики!).

При владі брехуни і шахраї, і тільки сліпий цього не бачить.
__
“Після деокупації нам доведеться будувати нову станцію (https://www.bbc.com/ukrainian/articles/cl7kdpx5jp0o)”, – запевняє генеральний директор Укргідроенерго Ігор Сирота.

За його словами, готуються перші проєктні рішення, щоб перегородити зруйновану греблю і забезпечити водою населення, сільське господарство і промисловість.

Для того, щоб після деокупації якнайшвидше наповнити водосховище, вирішили акумулювати воду на верхніх водосховищах по Дніпру, каже Ігор Сирота.

Питання, чи відновлювати цей об’єкт, чи ні, перед владою не стоїть.

“Каховська ГЕС дуже потрібна для України з погляду забезпечення електроенергією”, – пояснює ВВС Україна Олександр Харченко, директор “Центру дослідження енергетики”.

Але є нюанс – останні півтора року, після захоплення ГЕС російськими військами, Каховська станція не працювала та відповідно не постачала електрику в єдину енергосистему. Проте країна, хоч і з труднощами, змогла пройти важкий зимовий період і зараз забезпечує себе енергетикою з інших джерел, передусім атомних станцій.

“Проведімо аналогію, – зауважує на це Олександр Харченко, – Припустимо, що у вас у квартирі протягом якогось часу не буде холодильника. Чи ви загинете від цього? Ні. Але чи буде вам комфортно і зручно? Думаю, що ні. Чи будете ви нести збитки? 100%, бо у вас будуть псуватись продукти”.

Так само і Каховська ГЕС, підсумовує експерт, надзвичайно необхідна для української енергосистеми, оскільки це, по-перше, додаткові “маневрові потужності”, що дають змогу регулювати споживання в системі, по-друге, це “чиста енергетика”, тобто та, яка не несе забруднення.

Голова Адміністрації судноплавства Євген Ігнатенко каже про проблеми для українського судноплавства через відсутність Каховського гідровузла.

“Каховський шлюз був крайнім дніпровським шлюзом, що випускав усі суда в бік відкритого моря. Фактично нам перекрили ворота для українського експорту”.

За оцінками української влади, на побудову нової ГЕС потрібно 5 років роботи в щоденному і цілодобовому режимі. Вартість проєкту – приблизно 1 млрд доларів.

“Це не може бути лише зусиллями українського бюджету”, – переконаний ексзаступник міністра фінансів Артем Шевальов, а нині член Ради директорів Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР).

“На мою думку, відбудова Каховської ГЕС має стати одним з дуже цікавих прикладів приватно-публічного партнерства або якогось іншого варіанту залучення приватного сектору до цієї ініціативи”, – каже він ВВС Україна.

За словами фінансиста, відновлення станції – це великий інфраструктурний проєкт, який має значну комерційну складову. До нього, вірогідно, долучаться і міжнародні кредитори, зокрема ЄБРР, який має тривалу історію взаємовідносин з Укргідроенерго.

Питання відновлювати чи ні Каховську ГЕС, каже Артем Шевальов, вирішується просто. Слід враховувати, наскільки важливим є цей об’єкт для економічної і енергетичної безпеки України.
Олександр Харченко зауважує, що без водосховища великі підприємства Дніпропетровщини не зможуть працювати навіть на 50% своєї потужності.

А Ігор Сирота вказує на критичну потребу прісної води для населення в південних регіонах.

“Ще раз хочу наголосити, весь Дніпровський каскад забезпечує левову частку населення регіону прісною водою. Через цей факт це в першу чергу потрібно. І необхідно перегороджувати і відновлювати Каховське водосховище”, – сказав він в інтерв’ю “Українській правді”.

 

Добавить комментарий