Що стане з “покращеними дорогами” за 3-5 років, ми можемо побачити просто зараз.
Дороги Великого будівництва – явище тимчасове, яке торкається лише ключових напрямків та відбувається за рахунок неймовірної концентрації коштів і втрат, інфраструктурних і соціальних. Ми фінансуємо цю Велику показуху за рахунок всього суспільства і накопичення боргів. Фактично, процес про який я писав в 2017 році, що почався в новостворених ОТГ, зараз відбувається на державному рівні. Грошовий дощ – кошти субвенцій та додаткових надходжень від децентралізації були витрачені не на системні перетворення і запуска місцевої економіки, а на “вкручування лампочок” та “фарбування парканів” – декоративні покращення благоустрою, на яких, в тому числі відмиваються неабиякі кошти. Я писав, що треба замислитись, коли цей “дощ” скінчиться – ДАЛІ ЩО?
“З ЧИМ ЗАЛИШИТЬСЯ ГРОМАДА? Як вона планує заробляти? Не дотації, не субвенції, не сподівання на те, що центральна влада буде опікуватися місцевими проблемами, а саме це питання повинне ставитись перш за все… Дорога за пару років занепаде, освітлення згорить, огорожу на кладовищі розкрадуть. І люди залишаться без дороги та освітлення, але вже й без дотацій і субвенцій.”
Підсумки децентралізації вже можна підбивати. А от наслідки великого будівництва ще попереду. Років 3-5 – і цих дорог знову не стане. І ремонтувати їх не буде за що.
На приклады Німеччини 30х років минулого століття. Гітлер, ініціювавши “велике будівництво” автобанів, мав на меті вирішення певних проблем – він виводив країну з кризи: працевлаштовував населення, запускав промисловість завдяки ефекту економічного мультиплікатора, створюючи каскадний попит на продукцію місцевого виробництва.
Українська версія “великого будівництва не робить ні того, ні іншого. Ми працевлаштовуємо іноземних робітників і фінансуємо закордонних підрядників, знищуємо власну промисловість, а місцеве населення грабуємо податками, тарифами і витискаємо за кордон, одночасно обтяжуючи державу новими боргами.
Якщо економіка не запрацює, через 5 років ми залишимось у розбитого корита: гроші скінчаться, дороги занепадуть, а кредитори пред’являть боргові зобов’язання. Як це відбувається видно на ОТГ “нової генерації”, які радісно витрачали халявні гроші, так і не навчившись заробляти. Сумна картина. Сьогодні деякі з них залишаться з новими школами та дитсадками, на опалення яких немає коштів…