Кооперативи і співпраця завжди були засадами процвітання українських громад

0
610

Неосвічені люди пов’язують кооперацію з «совком». Вони не мають уявляння, що кооперація в українському суспільстві процвітала з давніх давен. Зокрема, на галичині працювали сотні кооперативів, які були основою місцевих економік. Відбувалось це і при австро-угорщині, і російській імперії, і за польської окупації. Ніякого відношення до «совка» кооперація не має.

Ревізійний Союз Українських Кооператив (РСУК) — провідна установа організаційно-ідейного об’єднання західно-української кооперації у Галичині, згодом на українських землях під Польщею з осідком у Львові. Її завдання зокрема було дбати про розвиток об’єднаних кооператив, засновувати нові та розбудовувати їх господарські об’єднання, поліпшувати їх діловодство та поглиблювати й поширювати кооперативні ідеї серед українського громадянства.

Ця спілка видавала Господа́рсько-кооперати́вний часо́пис — періодичне видання українського кооперативного руху, яке виходило у Львові між роками 1921—1944; у ньому друкувалися як і теоретичні, так і практичні статті на економічні та сільськогосподарські теми освітнього та повчального характеру.

Кооперативний рух немає нічого спільного з «совком». Навпаки під час першої окупації Галичини більшовиками, влада ліквідувала РСУК. За німецької окупації (1941 — 44) РСУК відновлено, однак його діяльність була обмежена (див. стор. 1 129); йому згодом були підпорядковані ревізійні відділи у Любліні та Кракові. Разом у 1944 було об’єднаних Патронатам РСУК 4 624 кооперативи з їх повітовими, окружними і центральними госп. надбудовами. Друга сов. окупація Галичини принесла з собою остаточну ліквідацію РСУК.

Кооперативи і співпраця завжди були засадами процвітання українських громад. Але за сучасною Україною все змінилось. Нам пояснили, що особистий успіх — це справа кожного окремо. І кращий шлях до цього — індивідуальне господарювання. Розділили, розпаювали, розірвали цілісні господарські системи і активи, ідеологічно знищили кооперацію і колективне господарювання, як «спадщину ганебного совка», щоб потім пограбувати і закріпачити роз’єднане і збентежене селянство. Як це відбувалось — я пояснюю в цій статті.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь
Captcha verification failed!
оценка пользователя капчи не удалась. пожалуйста свяжитесь с нами!