Максимізація розпродажу надр

0
534

Слідкуєте за руками народних депутатів?

Минулого тижня Рада прийняла закон, що запускає геть нову систему обігу надр в Україні. Його замаскували під «економічний паспорт українця», але насправді для українців та нема ваабщє нічого. У законі йдеться про ринок дозволів на розвідку та розробку надр.

Все заточено під швидкий продаж через аукціони, умовно «Прозорро Продажі». Враження таке, що закон уніфіковано під міжнародні норми, які водночас роблять обертання надр швидким, а їх вилучення вкрай важким. Щодо мінімальних цін — я не спеціаліст, але здається, що вони занизькі. А конкуренція на аукціоні не завжди існує. Тож маємо ризик, що надра України будуть продані недорого та назавжди (умовно, за 20-50 років копалин там не залишиться).

Це геть нова система, яка запрацює одразу після війни. Чи правильна вона, ми дізнаємося згодом. Від діючого розподілу громадянам України точно немає жодного зиску. Але не факт, що буде тепер. Система лише переналаштує ринок корисних копалин України під нових власників.

У законі багато дрібних деталей. Наведу кілька прикладів.

1
Тепер можна спиляти ліси, якщо треба для розробки.

2
В місцевих рад забрали право погоджувати надання ділянок на розвідку та розробку корисних копалин. Це важливо, тому що у часи зокрема Порошенка через місцеві ради блокували надання нафтогазових родовищ на розвідку. Тепер цього не буде. Місцеві дише спостерігатимуть, як їхні ділянки прозоро віддадуть кому треба. Може, і неправильно, але точно пришвидшить надання ділянок.

В Мінекології теж затрати таке право, до речі. Має лише 15 днів на заперечення, але тут теж підступно. Довго блокувати не вийде. Кожного разу доведеться шукати все нові причини для заперечення — старі неможна, навіть якщо ситуацію не виправлено. Отже, електронні торги розблоковано.

Усунено навіть Кабмін. Він більше не буде узгоджувати та дозволяти. А ще в нього прибрали право визначати, як само розробку ділянок можуть вести іноземці. Раніше права іноземців регулював Кабмін. Тепер вони мають ті самі права, що і громадяни України. Це певна відповідь на питання,ПІД КОГО розроблений закон. Як думаєте, це вірно?

Тепер буде так: один раз ти витратився, виграв аукціон — і більше нікому не заносиш. Це точно пришвидшить оберт надр. Не факт, що населенню України від цього біде користь, але учаснику торгів — 200% буде.

3
Інша цікава норма — якщо ти потрапив до переліку підсанкційних осіб, то отримати ділянку для розвідки чи розробки копалин ти не зможеш.

РНБО аплодує. Якщо санкції против росіян це нормально, то проти українських громадян та компаній — це незаконно від початку, тому що санкції накладаються там, де не діють українські закони. Тим не менш, Рада легітимізує цей незаконний по суті механізм.

Уявляю собі чергу бажаючих внести конкурента до переліку зрадників через те, що за непідтвердженими даними СБУ, в його тьощі може бути квартира у масквє. Ну і зустрічна черга бажаючих довести, що тьоща завжди жила під Дубном та більш за все на світі полюбляє банош під випуск «Єдиного телемарафону».

!!!
Ну і найцікавіше. Останню редакцію законопроекту на сайт Ради не викладено. Тобто, ми навіть не знаємо, що вони там проголосували. Але подейкують, що тепер треба напружитися власникам так званих «сплячих» дозволів, що отримані у попередні роки. За рік від вступу закону у дію вони перетворяться на гарбуз та підуть на аукціон. Тобто усе, що чесно зарезервовано у часи Кучми, Ющенка, Януковича та Порошенка, тепер анулюється.

Як у старому кримінальному анекдоті, «ваше очко переходить у глядацький зал».

На фото: українці, яким розповіли про «економічний паспорт українця».

Законопроект

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь
Captcha verification failed!
оценка пользователя капчи не удалась. пожалуйста свяжитесь с нами!