“Зелений тариф” та подвійні стандарти
Хороша ідея диверсифікації енергопостачання, зменшення долі викопного палева та підвищення енергобезпеки в нашій країні, як і все, перетворилась на “годівничку для обраних”
Головне завдання країн, які збільшували долю відновлювальної енергетики полягало в підвищенні енергетичної безпеки – тобто зменшення енергозалежності громадян від великих енергопостачальних компаній. Тому там пішли шляхом справжньої енергетичної децентралізації – підтримці малих домогосподарств пільговими кредитами та компенсацією до 50% вартості сонячних панелей та вітряків. Згодом такі дрібні виробники та споживачі об’єднувались в енергетичні кооперативи, які задовольняли свої потреби і скидали надлишок енергії в центральну мережу.
Згідно з законами природи, а саме – принципів адаптивних екосистем, формувалась стійка децентралізована мережа, яка відповідала головним принципам – балансу ефективності і стійкості через різноманіття та горизонтальні зв’язки між усіма учасниками. Досягаючи головної мети – енергобезпеці громадян та стабільності роботи.
В нашій країні пішли іншим шляхом. Незалежність та справжня децентралізація тут нікому не потрібна – потрібна ЗАЛЕЖНІСТЬ споживачів від централізованих систем, спрямованих на ефективне викачування ресурсу з громадян через тарифи та їх безальтернативність, як засобу шантажу. Про це ми писали ще в 2009 році
В Україні під гаслами “відновлювальної енергетики” будувались годівнички для олігархів та “інвесторів”, які встановлювали великі, потужні, вразливі до кризових явищ, централізовані “ферми” – ВЕС тат СЕС для “майнінгу” бюджетних коштів через найвищий “зелений тариф” у найбіднішій країні Європи!
А громадянам, які повірили у світле децентралізоване енергетичне майбутнє, увесь час закручували гайки. Спочатку умовою підключення до мережі стала потужність не меньше 2 кВт, а потім підняли до 10. А згодом взагалі заборонили ставити панелі на землі, вимагаючи встановлювати тільки на даху будівель. Не кажучи вже про те, що створювались усіляки перепони, не було ніяких державних субсидій на придбання обладнання, ніяких пільгових кредитів і ніяких спроб збудувати справжню децентралізовану мережу в умовах зношення та нестабільності застарілих радянських енергомереж. Тому що комфорт та безпека громадян в цій країні нікого не цікавить.
Зрозуміло для кого все це будувалось? Щоб багаті стали ще багатшими.
І ось сьогодні населенню знову підняли тарифи, попросивши затягнути пояси – мовляв “ДЕРЖАВА У НЕБЕЗПЕЦІ”, “РИНКОВІ УМОВИ ЗМІНИЛИСЬ”. Але, на диво, в умовах війни, дефіциту бюджету, пандемії, бюджетної кризи, якось сталося що ринкові умови змінюються ЛИШЕ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ, і лише у бік зростання. А для “інвесторів” найвищий “зелений тариф”, за яким купується за бюджетні кошти “зелена енергія” і який країна об’єктивно вже не здатна платити – виявляє таку неймовірну стабільність!
Сьогодні уряд навіть бере кредити під державні гарантії, щоб ПРОДОВЖУВАТИ платити тим, хто набудував ВЕС, та СЕС, часто з порушеннями законодавства та руйнуванням довкілля. Які не додають енергетичної безпеки, а навпаки, створюють дисбаланс в енергетичних мережах. Тому як будувались там де було зручно, а не там, де це дійсно потрібно!
Злочинці і лицеміри при владі, переслідуючи шкурний інтерес, перетворюють будь-яку гідну ідею на лайно! “Зелена енергетика” в Україні сьогодні – це небезпечна годівничка для купки багатіїв, яким, як і в інших сферах, сплачує український народ.
Вячеслав Горобець
Вячеслав Горобець з Дніпропетровської ОО ВЕЛ – фундаментальний
екологіст та практик, який багато читає з екологічної, соціальної та
економічної тематики і майже щодня публікує оглядові замітки та
коментарі щодо прочитаного або найактуальніших подій на своїй сторінці
у Фейсбуці та в інших місцях.
Його думки щодо зелених “тарифів” виходять за межі підходів,
стереотипних для багатьох експертів у сфері “зеленої енергетики” і
неминуче викликатимуть дискусії
Сергій Федоринчик,
керівник інфоцентру УЕА “Зелений світ” зі Статутом 1992 р.
2021: Как олигархи освобождают себя от компенсации зеленого тарифа. За все, как обычно, заплатит народ.
Беднеющий олигарх Виктор Пинчук, в отличие от своего партнёра Игоря Коломойского, получил приятный бонус при принятии Верховной Радой закона о снижении «зелёного» тарифа. Персональный «слуга народа» Пинчука во властной фракции нардеп Дмитрий Киселевский (топ-менеджер на «Интерпайпе») предложил освободить на 10 лет от уплаты «надбавки» за зеленый тариф, которая включена в тариф системного оператора «Укрэнерго».
Ход конём объяснили тем, что ряд предприятий металлургии выполнили нормы по снижению выбросов и заслуживают приятного бонуса. В группу «зелёной металлургии» вошли «Днепросталь» (входит в «Интерпайп» Пинчука), «Днепроспецсталь» россиян из VS Energy, «Электросталь» бизнесмена Игоря Андреева, «Азовэлектросталь» (входит в холдинг «Азовмаш» из орбиты Юрия Иванющенко).
Бонус в денежном выражении выглядит как $14 млн в год.
А пока Игорь Коломойский, не попавший в клуб «зелёных», через суды пытается освободить свои ферросплавные предприятия от компенсации «зелёного» тарифа, его персональный «слуга народа» Андрей Герус предусмотрел в бюджете компенсацию 20% «зелёного» тарифа, которая в 2020 году составит 9 млрд грн.