#ITхата в селі. Продовження. Каналізація.
Коли я бачу усілякі будинки в незвичайних місцях, замість “ах я б тут пожив” в мене завжди два питання
1. Звідки береться вода?
2. Куди зливається каналізація?
Наші предки не переймались і йшли до вітру, або в нічний горшок, або в яму на вулиці. Хоча взимку це не дуже зручно. Але ж нам не обов’язково робити “як діди робили”. А в сучасному світі це навіть не припустимо і шкідливо. Діди поважали землю, природу. Дбали про довкілля. А ми бічуємо нашу землю, немов у нас є інша планета, куди ми переселимось за потреби…
Отже, після води, найважливіша річ в сучасному сільському будинку – каналізація. Технології та наука сягнули далеко вперед, ніж просто побудувати вигрібну яму на ділянці. Але освіченість сільського населення, на жаль не дуже…
Я постійно кажу про те, що всі сучасні проблеми села через те, що про сільське населення банально забули. Воно потрібно лише тоді, коли треба взяти в оренду пай, або продати його. Ніхто не навчає людей, не сприяє їх поінформованості щодо підвищення ефективності сільського господарства, кооперації, енергозбережний, будівництва, сучасних систем водопостачання та водовідведення, важливості охорони довкілля.
Влада просто зневажає людей і використовує їх як ресурс, лише на виборах. У всіх інших випадках – це баласт, який тільки заважає “господарникам” досягати своїх цілей. Отже, проблеми села не виникли самі по собі – це наслідки тривалої байдужості з боку тих, хто зобов’язаний цим опікуватися. Але ж повернемось до нашої теми.
Стічні води житлового будинку сьогодні є можливість очищувати на 90%. Я так і роблю вже 15 років, використовуючи септик. Найважливіший ресурс сучасності – вода, використовуються двічі: видобувається зі свердловини, використовуються в будинку, потрапляє в каналізацію і септик, очищується і потім знову використовується для полику рослин та дерев! Я про це колись писав писав.
Чим більше ступенів очищення – тим чистіше стоки. Бувають 1-2-3-камерні септики, які відрізняються продуктивністю (потужністю) та звичайно, ціною.
Для нашого завдання (проживання 1-3 людей) достатньо 1-камерного септику + дренажний тунель, який дозволяє після первинного очищення скидати воду в ґрунт, де вона очищується та поглинається остаточно.
На фото – як виглядає процес, сам септик та етапи його встановлення. Септики бувають аеробні (там де рідина збагачується киснем та дозволяє підвищити якість очищення, та анаеробні – пасивні). В даному випадку, з метою заощадження та через невеликий об’єм скидів, достатньо однокамерного пасивного септика. Фактично це відстійник + поле фільтрації.
Септики обов’язково потрібні там, де поруч водойма, ріка або ґрунтові води. З попередньої публікації ми пам’ятаємо, як важливо відповідально ставитися до суспільної власності, на відміну від тих, хто її зневажає та забруднює. Нічого не буває даром. Якщо хтось отримав безкоштовно – хтось мусить за це платити – відновлювати, очищувати, або страждати від нестачі ресурсу.