Капіталізм створює штучний дефіцит заради максимізації прибутку. Приклад США та коронавірусу

0
1002

Ось як працює капіталізм: створює штучний дефіцит заради максимізації прибутку.
Це “вільний ринок”, який мусив би забезпечити нас всіх товарами та послугами найвищої якості за найнижчою ціною. Ось так руйнуються міфи (для тих, хто здатен мислити тверезо):

Як Medtronic, Philips та уряд США залишили країну без «парку ШВЛ» (апарати штучної вентиляції легенів)

Американський уряд знав цінність таких апаратів та в кращих традиціях потужних держав більше десяти років тому попіклувався про те, щоб накопичити їх в достатній кількості, започаткувавши в 2006 проект Aura. Для цього потрібно було великі, важкі, незручні та дорогі апарати перетворити у великий (70 000) парк недорогих портативних пристроїв, що дозволило би швидко його розгорнути в умовах пандемії.

З цією метою заклали в бюджет гроші, оголосили тендер, підписали контракт з переможцем – маленькою Newport Medical Instruments. Вони розробили прототип апарата, який вписувався в жорсткі цінові рамки уряду (3 000 дол. США або більше ніж в 3 рази дешевше ринку). Однак до того, як уряд встиг отримати перші апарати, компанію придбала більша – Covidien, яка на сьогодні вже належить Medtronic. Covidien виробляв ШВЛ за ринковою ціною та не хотів займатись такими дешевими моделями. Таким чином, вони розірвали державний контракт, і уряд не отримав ніякої вигоди та апаратів.

Пліткують, що саме поглинання відбулось лише заради того, щоб не допустити вихід на ринок дешевого замінника.

Але на цьому все не закінчилось. І після розірвання контракту в 2014 році, витративши на попередній контракт дорогоцінні роки, уряд уклав новий з Royal Philips N.V., яка займалась розробкою «Trilogy Evo Universal», апарату, який відповідає вимогам уряду і ціннику. Royal Philips все зробила та навіть отримала в 2019 необхідне для виготовлення та постачання схвалення на цей пристрій від FDA, однак поставок знов не було. Замість цього Royal Philips продала дорожчу версію приватним компаніям по всьому світу.

Як наслідок уряд втратив більше десяти років часу, не отримав апаратів та увійшов в пандемію з великою нестачею, хоча передбачав це та міг легко уникнути. Обидві компанії-виробники залишились в плюсі. Та навряд чи про це написав би The New York Times та дізнались би американці й ми, якщо б світ не накрив COVID-19, миттєво оголивши халатність чиновників та хижацький оскал бізнесу.

Добавить комментарий