Супердебільна логіка полягає в наполегливому перебиранні нинішньої обойми політеліти, що вся виросла на теоретичному підгрунті ліберально-демократичної моделі. Якщо ти не за Зеленського, то порохобот, якщо проти Порошенка, то зелох, якщо проти обох — то ти за Юлю, якщо ти і не за Юлю, то агент Рабінчуків, а якщо і не за них — то ляшканутий і т.д. Потрібна принципово інша когорта політичних персонажів на принципово іншому підгрунті, навіть не ідеологічному, а фактологічному — визнання банкрутства ліберально-демократичної моделі в Україні. Так, вона історично вистраждана суспільствами євроатлантичних країн і є нині найбільш адекватною для них, але не для України.
У нас неофеодалізм — унікальне сполучення високих інформаційних технологій з середньовічними міжлюдськими стосунками, а також проголошенням верховенства прав людини водночас з прогресуючим розвалом державного управління. А в основі нефоеодалізма — небувале майнове розшарування, яке навіть уявити в середньовіччі було неможливими, коли 300 родин володіють 90% недержавних активів.
Допомогла виникненню цього розшарування дуже наївна приватизація, якраз внаслідок невчасного запозичення ліберально-демократичної моделі. Лише 9% населення за добробутом наближуються до мірок євроатлантичного середнього класу, а 90% населення є біднотою. Немає середнього класу — немає і громадянського суспільства. Немає і ринкової економіки, бо не працює Антимонопольний комітет і надто завелика тіньова екноміка — до 70% усієї економіки. Вона щоденно генерує мільйонні потоки, які корумпують суддів та правоохоронців і вимивають звідти всіх принципових, отже не можливо і верховенства права. Боротьба з корупцією без приборкання тіньової економіки є безглуздям, але воно торжествує всі роки незалежності. Політичні партії теж корумповані, отже немає і народного представництва в парламенті. З чого почати оновлення політичної системи? З формулювання суспільних вимог до партій, як головних кадрових ліфтів. Оскільки цього досі не зробив жодний політик чи громадський діяч, то доведеться мені самому почати формулювання цих вимог і запрошую зацікавлених приєднуватися.
Sergij Fedorynchyk