#ITХата: Я впевнений, що житлової проблеми для українців сьогодні не існує

0
2221

Про мій новий проект. Я впевнений, що житлової проблеми для українців сьогодні не існує. Є проблема менеджменту сільських територій. За часи незалежності з боку влади їм не приділялось належної уваги. І особливо – кадрам. Влада завжди спонукала приходити до влади в селах найтупішим, найжадібнішим особистостям, якими легко керувати у власних майнових та політичних інтересах. Як наслідок, ми маємо пограбовані територіальні громади і вимираюче населення, кинуте напризволяще.

Сьогодні чудову газифіковану хату в мальовничому місці Полтавщини можна купити за безцінь. Від 1500-2000 доларів – за кошти, за які ви НІКОЛИ не побудуєте її з нуля. Біля лісу і з річкою в городі – моя мрія, яку я нарешті реалізував, щоб розпочати свій новий проект: “IT-хата в селі”.

Я виступаю за деурбанізацією не тільки тому, що люблю природу. До цього спонукають чисто логічні висновки. Попри те, що футурологи прогнозують зникнення сільської місцевості та урбанізацію (розростання міст, утворення супер-агломерацій), сучасні тенденції свідчать про неможливість такого сценарію: виснаження екологічних ресурсів, управлінська криза та системні економічні проблеми.

Суперконцентрація ресурсів в містах призвела до супер корупції та боротьби за владу і контроль над ними. Вже сьогодні ми бачимо, що ефективність використання цих ресурсів прямує до нуля. І це не тільки в нашій країні. Системні проблеми капіталістичного устрою економіки призвели до деградації суспільної власності та комунальної інфраструктури, збільшення майнового розриву та зменшення якості життя в містах. І найгірше за все – позбавлення контролю населення впливати на ці проблеми. Як наслідок, в рамках сучасної моделі немає ніякої перспективи збільшення інвестицій в проекти, що неможливо монетизувати в короткостроковій перспективі.

Простіше кажучи: якість проживання в містах буде падати, а злочинність та хаос – зростати.

До того ж ті, хто сьогодні при владі, не тільки не враховують “екологічний слід міст”, вони навіть не знають такого поняття.
Автор терміну “Екологічний слід” – канадський професор Вільям Різ. Констатуючи, що жителі міст вимагають для свого існування певну площу біологічно продуктивної території (земля, ліс, водна поверхня), індикатор відображає ступінь людського тиску на наявні ресурси шляхом співвідношення пропозиції ресурсів і попиту на них. Розраховується в умовних гектарах на 1 людину.

Економічні межі, за оцінкою фахівців, дозволяють природі підтримувати людську діяльність в рамках існуючого способу життя, становлять 2,2 умовних га на одну людину. Реально людство, має 1,7 га на людину. Підрахунки екологічного сліду які щорічно проводить ООН, показують, що людство, в середньому, використовує ресурси в 1,5 рази більше, ніж потрібно для їх відновлення.

Так, екологічний слід Лондона в 300 разів перевищує його сучасну територію. Іншими словами – міста вже сьогодні не в змозі себе прогодувати без величезних біопродуктивних навколишніх територій. Уявіть собі, що станеться, коли ці території підуть на продаж та більше не належатимуть державі.

Тому зменшення навантаження та переселення людей в сільську місцевість мають величезну перспективу. По-перше, це збільшення та диверсифікація виробництва продуктів харчування, підвищення їх якості. Можливості для зменшення вартості переробки. А головне – більша контрольованість невеликих територій локальними громадами, та внутрішні інвестиції у власну інфраструктуру. І це ще одна причина за якою землю продавати кому-небудь, окрім держави, категорично неможна – країні для сталого розвитку, потрібні площі для розселення людей та інфраструктурних проектів, для відновлення довкілля.

Один з потенційних проектів розвитку сільських територій, який я виношую вже давно, є IT-хата. Суть полягає в тому, щоб мати житло та місце для відпочинку на випадок змушеного дауншифтінгу або комунального апокаліпсису.

З мого аналізу ринку сільської нерухомості, більшість містян вже сьогодні може дозволити собі антикризову садибу в сільській місцевості. Все управління нею може керуватися через інтернет, відвідуючи її час від часу.
Це робочі місця для місцевих мешканців, які будуть доглядати за рослинами та тваринами, прибиратися в домі. А власник – спостерігати за цим через сучасні якісні системи спостереження.

Такі садиби могли б користуватися попитом і у іноземців, і емігрантів, що ностальгують за батьківщиною: ось вам і інвестиції в село, і нові робочі місця.

Наприклад, сьогодні на етапі ремонту та модернізації вже працевлаштовую 4 людини з зарплатою від 400 до 1500 гривень на день.

Чому я розповідаю про цей проект? Великий потенціал розвитку полягає не тільки в самому придбанні будинку, а об’єднаннях власників екосадиб, які б дозволили зменшити витрати на охорону, обслуговування та розвиток місцевої інфраструктури. Так, ми, фактично наново винаходимо “місцеве самоврядування”. Але, на жаль, іншого шляху немає. Сучасні політичні системи не дають нам можливості покращити їх, знову і знову приводячи до влади беззмістовних пустишок та пройдисвітів. Тому ми змушені створювати подібні системи паралельно існуючим, зростати економічно, гуртувати людей навколо себе, надаючи позитивний приклад та заробіток. Спочатку гроші – потім влада. По іншому якось не виходить…

Проблем багато і життя в селі потребує зусиль. Але вони ніщо, коли у місті пропаде банальна можливість змити унітаз.

Село можна і треба реформувати, відбудувавши громаду та місцеву економіку. Ми знаємо як, але це потребує критичної маси активних людей. Ось це головна проблема.
Якщо в селах з’являться нові люди середнього віку, освідчені, здатні користуватися новітніми технологіями, то вони розбавлять ту масу втомлених пенсіонерів, яка здебільше і залишилась у селі, і зможуть налагодити життя.

p.s. на фото – не моя хата. Просто як приклад. Але я планую відновити саме в такому стилі. З чого, на ваш погляд, починається реставрація та приведення будинку в місце для сучасного проживання?

Тим, хто цікавиться подібним проектом – зробіть домашнє завдання – знайдіть найкращі пропозиції сільської нерухомості на OLX, та поділіться ними в коментах. Ми можемо обговорити їх переваги та недоліки. Це буде корисно тим, хто не знає як підібрати будинок та на що в першу чергу звернути увагу.

Добавить комментарий