Україна поступово перетворюється на аграрну Нігерію або Венесуелу

0
1583

«НЕ МОЖНА ВТАМУВАТИ ГОЛОД, СПУСТОШУЮЧИ ЗЕМЛЮ» (Жан Дорст, французький біолог).

Нажаль, саме шляхом спустошення земель йде сьогодні Україна, адже офіційно рілля охоплює 54 % України, але якщо врахувати нелегально переорані пасовища, заказники та інші цілинні землі, то реальна цифра буде ще більшою. Відсутність повноцінного природного рослинного покриву та непорушеного ґрунту на таких величезних площах призводить до фундаментальних, катастрофічних змін середовища. Це прямий шлях до опустелювання. Україна поступово перетворюється на «аграрну Нігерію» або Венесуелу, тобто відноситься до лідерів з експорту зернових та соняшника, але це майже не впливає на добробут сільського населення, так само як наявність Нігерії в десятці експортерів нафти не має жодного зв’язку з високим рівнем життя.

Варто вітати помірковані плани держави скоротити приблизно на 10% площу орних земель в Україні за рахунок виведення з обігу найбільш еродованої ріллі та її консервації. Проте, це все лише заяви про добрі наміри. Я не буду тут довго розповідати про те, що 53% сільськогосподарських земель знаходяться в приватній власності (зокрема приватними є 84 % ріллі) і не можна просто так примусити власника законсервувати свої орні землі. Я не буду зараз зупинятись на тому, що с-г землі державної власності передаються у власність територіальних громад і примусити їх консервувати ці землі теж не просто (мабуть жодна з реформ не принесла стільки шкоди екологічній політиці як «децентралізація»). Вирішення цих проблем є складним питанням, до якого ми ще повернемося. Проте, я хочу щоб ви звернули увагу на ось цей доволі простий документ у вкладеному файлі, задля якого не потрібно складних законопроектів та тривалих парламентських баталій. Цей документ реалізується наказом Міністерства аграрної політики, але він є одним з ключових для порятунку природних екосистем України, адже мова в ньому йде про КОНСЕРВАЦІЮ ЗЕМЕЛЬ ― найпершого та найважливішого інструменту для скорочення площі еродованих земель, розширення природних та напівприродних (пасовища, сіножаті) екосистем, збільшення площі ПЗФ. Під час консервації землю припиняють обробляти і залишають у спокої, щоб рослинний покрив на ділянці відтворювався природним шляхом або через штучне залуження чи залісення. Припустимо, що знайдуться власники паїв з екологічними поглядами або відповідальні територіальні громади, які захочуть законсервувати свої еродовані орні землі і звернуться до цього документу «Порядку консервації земель № 283 від 26.04.2013».

А тепер почитайте те, що виділено зеленим в Порядку консервації і уявіть яка має відбутись бюрократична волокнина лише для того, щоб ПРОСТО ЗАЛИШИТИ ЗЕМЛЮ У СПОКОЇ. Просто, щоб надати природі можливість самостійно вилікувати її родючість, гідрологічний режим та біорізноманіття, не витрачаючи на це жодної копійки бюджетних грошей у найпростішому варіанті консервації… Таке враження, що Порядок консервації писався для того, щоб його неможливо було здійснити. Сьогодні самостійна/самовільна консервація паїв їх власниками неможлива, адже буде вважатись нецільовим використанням землі й загрожуватиме штрафами. Це примушує землевласників до інтенсивної експлуатації будь-якої ріллі, в тому числі еродованої. Таким чином, ДЕГРАДАЦІЯ ЗЕМЕЛЬ ЧЕРЕЗ ВИСОКИЙ РІВЕНЬ РОЗОРАНОСТІ ТА ДЕФІЦИТ ПРИРОДНИХ ЕКОСИСТЕМ, ТОБТО ПРОЦЕС ОПУСТЕЛЮВАННЯ, ФАКТИЧНО ЗАКРІПЛЕНІ В УКРАЇНІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИМИ АКТАМИ

Закликаю Міністерство аграрної політики максимально спростити цей документ, а Мінекології посприяти цьому, якщо бажання законсервувати 10% орних земель це реальні наміри, а не порожні слова! Весь порядок консервації земельної ділянки можна звести до простої заяви землевласника про те, що він припиняє її обробляти. Від чиновників буде потрібно лише вибірково навідуватись раз на рік на такі ділянки з метою перевірки того, чи насправді вони не обробляються.

Тим більше, що Мінагрополітики своїм власним Наказом від 20.08.2003 N 280 «Про затвердження Концепції збалансованого розвитку агроекосистем в Україні на період до 2025 року» декларує скорочення площі ріллі до 37-41 % території країни (тобто на 13-17 %!). Отже, без спрощення процедури консервації земель Мінагрополітики не зможе здійснити власні обіцянки та наміри, а Мінекології просто не знайде землі для задекларованого розширення ПЗФ до 15 % від площі країни.

P.S. Підписуйтесь на еко-блог – попереду ще багато цікавого та надзвичайно важливого.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь
Captcha verification failed!
оценка пользователя капчи не удалась. пожалуйста свяжитесь с нами!