Всеправославний собор, на який покладали серйозні сподівання представники українських розкольників, виявився для них повним провалом. Замість того, аби одержати автокефалію чи хоча б якусь легалізацію, “філаретівці” натомість отримали “ляпаса”. Листи і звернення, які наперебій йшли чи то на Крит, чи то на Фанар, дали зворотній ефект, на який в УПЦ КП та середовищі їхніх лоббістів навряд чи очікували.
Так представник Константинопольського патріархату священик Александрос Карлуцос, висловлюючи позицію своєї Церкви щодо українського питання, заявив наступне:
«Я вважаю, що це був зухвалий крок – навіть занадто зухвалий – з їхнього боку. Їхні політики не повинні торкатися питання визнання (автокефалії – ред.) Церкви».
Підсумовуючи свої роздуми щодо питання надання автокефалії українській церкві, Александрос Карлуцос відмітив:
«Як ви знаєте, Вселенський Патріарх визнає тільки Патріарха Кирила духовним главою всієї Русі, що означає, звичайно, і України».
Представник Польської Автокефальної Православної Церкви архієпископ Люблінський і Хелмський Авель виступив з критикою щодо втручання в справи Православної Церкви в Україні.
«Нікому в це питання не треба втручатися, тому що політики, які вже вплуталися в це питання, зробили багато проблем, а ще коли інші Церкви почнуть втручатися, то проблеми помножаться», – сказав владика Авель.
Цікаву думку щодо ситуації висловив і представник Сербської Православної Церкви митрополит Черногорський і Приморський Амфілохій (Радовіч). Він розкритикував не лише український розкол, але і його головного ідеолога – Філарета Денисенка.
«Московська Патріархія має свою автономну Церкву. На жаль є й інші, тобто цей нещасний Філарет. Особисто я сумніваюся, що ця людина в Бога вірить», – сказав митрополит.
Нагадаємо, представники УПЦ КП покладали великі надії на те, що Константинопольський патріархат вплине на легалізацію цієї структури. Для реалізації подібного кроку, в “Київському патріархаті” навіть були готові відмовитись від свого статусу, підпорядкувавшись Константинопольському патріарху. Разом з тим, Верховна Рада України направила на адресу Всеправославного собору листа з проханням надати автокефалію православній церкві в Україні. Та, судячи з вище викладеного, УПЦ КП і надалі лишається невизнаною, в усьому Православному світі, структурою.
За матеріалами “Спілки Православних Журналістів”