Как выяснилось из интересной статьи, присвоение себе статуса “патриарха” – это не только мечта, но и давняя украинская традиция, которой славятся наши раскольники.
Даже “патриарх” греко-католической церкви не мог называться патриархом, так как не получил на это ни одного документа от Рима. И тем не менее. “Хотите чтобы я был патриархом? Ну ладно – буду”.
Але за життя Йосипа Сліпого УГКЦ не надали патріаршого статусу. Чому?
— З політичних причин. Нині це залежить від Папи. Бо якщо немає Вселенського собору, лише він може ухвалити таке рішення. Але багато хто боїться нашого патріархату, бо вважають, що патріарша церква могла б відступити від єдності з Римом. А друге — не дозволяє на те дуже сильний тиск політичний, головно з Москви. Бо якби ми здобули патріархат, то відразу стали б дуже сильною церквою. А цього вони бояться.
За часів Йосипа Сліпого Ватикан думав про надання патріархату — але лише для нашої церкви поза межами України. Блаженніший Йосип відмовився. Каже: що ж це за патріархат? Ми будемо ділити церкву в Україні і на поселеннях (в еміграції. — “ГПУ”)? На те й має бути патріархат, щоби всіх об’єднати. І тоді Рим відмовився.
Але ж Йосипа Сліпого титулували патріархом.
— Ватикан ніколи не признав йому титулу патріарха. Нема ніякого декрету, жодної інструкції. Блаженніший сам цей титул прийняв. На підставі, так скажу, народного волевиявлення. Бо люди почали у Святій літургії титулувати і молитися за нього як за патріарха. І у своєму “Заповіті” Йосип Сліпий пише: “Моліться за патріарха. Бо хоча ми його ще не маємо, але він буде. Моліться за нього”. Коли я став Верховним архієпископом, до мене звернулися: “Чи можна вас поминати як патріарха?” Я кажу: “Як хочете”. Але я в жодному документі ніколи не згадував себе як патріарха. Проте говорю: “Якщо ви хочете, я не противний”. Хай думка про патріархат не вмирає.
Ми маємо свою старовинну східну християнську традицію, яку мусимо зберігати. Ми є православні так само, як Київський патріархат чи інші. Основна різниця в тім, що ми з’єднані з Римським апостольським престолом, а вони ні. Є деякі різниці богословські. Але віра є та сама.