Готуємось до другого Чорнобилю

0
1551

Україна втрачає контроль над ядерною безпекою

Експлуатацію енергоблоку №1 Южно-Української АЕС, проектний термін роботи якого закінчується 2 грудня 2013 року, можуть продовжити без проведення всіх необхідних заходів з підвищення безпеки, що несе значні загрози населенню та довкіллю. Відповідне рішення попри застереження експертів планує ухвалити Державна інспекція ядерного регулювання України.

Про загрози експлуатації енергоблоку у понадпроектний термін без виконання всіх заходів з безпеки свідчить дослідження Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблоку №1 ЮУ АЕС, яке Національний екологічний центр України провів за технічної підтримки експертів ядерної галузі. В проаналізованому документі відсутня фактична інформація. Є тільки узагальнена і висновки по 14 факторам безпеки.

ДП НАЕК “Енергоатом” не виконав понад півсотні заходів, включених Міжнародною агенцією атомної енергії (МАГАТЕ) до Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки реактора . І частково не втілив рекомендації, розроблені після аварії на японській АЕС “Фукусіма-Даічі”.

Планову кількість циклів розхолоджень на енергоблоці вже перевищено, що загрожує утворенням в корпусі реактора мікротріщин. Подальша експлуатація корпусу, який не підлягає заміні за таких умов може призвести до серйозної аварії з викидом радіоактивних речовин в атмосферу.

Аналогів енергоблоку №1 ЮУ АЕС у світі небагато. Досвіду використання такої установки вкрай мало, що лише посилює необхідність ретельної перевірки її стану. Але на підтримку безпечної роботи АЕС в “Енергоатома” не достатньо коштів, як зазначає Тетяна Вербицька, експерт НЕЦУ: “На заходи підвищення безпеки АЕС до тарифу Енергоатому включено лише 726,7 млн. грн., а потрібно майже 3 мільярди [https://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/648-2013-%D0%BF]. І це тільки у 2013 році”.

Сьогодні в Южноукраїнську (Миколаївська обл.) відбуваються громадські слухання, присвячені темі продовження експлуатації старого ядерного реактора.

“Як можна обговорювати питання національного масштабу щодо подальшої долі відпрацьованого реактора на містечкових слуханнях з людьми залежними від адміністрації ЮУ АЕС? – коментує Юрій Урбанський, виконавчий директор НЕЦУ. – Сумний досвід чорнобильської та фукусімської аварій, схоже, нічого не навчив ділків від мирного атому”.

За детальною інформацією звертайтеся:

Тетяна Вербицька
експерт з енергетичної політики НЕЦУ
tanya at necu.org.ua
093 775 05 80
(044) 353 78 41

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь
Captcha verification failed!
оценка пользователя капчи не удалась. пожалуйста свяжитесь с нами!