Екологи: 399 500 гривен за незаконний видобуток вугілля – надто низька ціна порушення

0
1615

Інспектори нарахували копачам 399,5 тисяч гривен штрафу, але відмовились визнати що незаконний видобуток вугілля ведеться у заказнику «Зорянський степ». Екологи вважають причиною заниженої оцінки порушень у заказнику низький рівень професіоналізму інспекторів.


В травні 2012 року 180 мешканців с. Високе на Донеччині, опубліковали у газеті «Вечерняя Макеевка» відкритий лист про те, що на території ботанічного заказнику «Зорянський степ» в межах Макіївської міської ради, розташовані 9 нелегальних копанок з видобутку вугілля.

Копанки руйнують ландшафт заказнику, його ґрунт, його унікальну рослинність. На території заказнику, забороняється видобуток корисних копалин. Розробки вугілля впритул до міста Макіївки також призведуть до погіршення води у криниці, з котрої п’ють воду мешканці семи селищ (Високе, Межеве, Маяк і інші).

Дізнавшись про це, активісти громадської кампанії «Збережемо українські степи!» звернулись до контролюючих органів. Саме на це звернення відбулась реакція інспекційних служб.

До Національного екологічного центру України надійшла відповідь Державної сільгоспінспекції у Донецькій області. На звернення НЕЦУ інспектори підтвердили що копачі зайняли ділянку площею 20 га для самовільного видобутку вугілля і вже знищили рослинність на 5 га. Інспектори оцінили самовільне зайняття ділянки у 21318 грн та знищення родючого шару грунту і рослинності — у 91140 грн. порушників звісно ж е встановили і тепер їх пошуком займається Гірницьке РВ МУУМВС України у Донецькій області. Планується порушення кримінальної справи за ч.2.ст.240 Кримінального кодексу України. Також з повідомлення на порталі Мінприроди України https://www.menr.gov.ua/content/article/8810, на звернення екологів прореагувала і Державна екологічна інспекція, додатково оцінивши шкоду природним комплексам у 287 000 грн. що цікаво жодної згадки про те, що перевірка відбулась в реакцію на численні листи громадських організацій, немає.

— Ми здивовані таким поворотом подій, – обурюється заступник голови НЕЦУ Олексій Василюк. – У нашому зверненні було чітко зазначене що роботи ведуться в заказнику, а отже порушується ст.252 Кримінального кодексу згідно з якою порушникам може «світити» до 5 років ув’язнення. Крім того, ніхто навіть не намагався порахувати кількість знищених порушниками червонокнижних рослин. За попередньою оцінкою, сума збитків, нанесених державі їх знищенням може сягнути кількох мільйонів гривен.

Екологи вважають причиною такої недооцінки «вартості» порушення у Зорянському степу у тому, що Держекоінспекція України як правило не залучає до перевірок біологів і не намагається оцінити реальну суму збитків нанесену державі знищенням конкретної кількості рослин або тварин, що загинули внаслідок порушення.

— Звісно, екологічні і тим більше – сільгоспінспектори не розбираються у рідкісних рослинах і звісно, що вони не професійні ботаніки. Проте небажання долучити фахівців і довести розслідування до справедливого завершення є ще більшим непрофессіоналізмом. – додає Василюк.

Активісти НЕЦУ звернулись до МВС України з проханням додатково оцінити збитки, нанесені державі знищенням червонокнижних рослин до справи щодо копанок у Зорянському степу.

Додатково:
Інформація про заказник «Зорянський степ»

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь
Captcha verification failed!
оценка пользователя капчи не удалась. пожалуйста свяжитесь с нами!