АДМІНРЕФОРМА НЕ ПОВИННА ЗАГРОЖУВАТИ ЕКОЛОГІЧНІЙ БЕЗПЕЦІ УКРАЇНИ!

0
2070

Дорогі друзі! Шановні колеги!

Як вже повідомляв В. Борейко, Комітет з екополітики Верховної Ради, завдяки розпочатій громадській кампанії, рекомендував їй відхилити законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні)”, внесений на розгляд Ю. Мірошниченком.

Нагадаємо, що цим законопроектом планується:
– ліквідувати обласні управління Мінприроди;
– ліквідувати Національну комісію з Червоної книги, Координаційну Рада з питань створення екомережі, Державну комісію по запасах корисних копалин тощо;
– передати право затвердження обсягів рубок та видобування мисливських тварин від Мінприроди Держлісагентству (тобто лісники будуть самі рубати, полювати і самі себе контролювати!);
– дозволити випалювання залишків сухої рослинності без будь-якого дозволу і т. ін.

Із цим законопроектом можна ознайомитися на https://www.greenkit.net/Members/Pe4eneg/AdminReform/MiroshnZaconopr.ZIP або на https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_1?id=&pf3511=42852.

Однак негативна позиція до даного законопроекту з боку Комітету – лише початок кампанії, бо даний законопроект через Ю. Мірошниченка лише подавався, а розроблявся він Мінюстом – у відповідності до Указу Президента України “Про Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України” від 13.04. 11 р. № 452/2011.

Тому, щоб зберегти українську систему охорони природи хоча б втому вигляді, якому вона зараз існує, потрібно не тільки, щоб не пройшов мірошніченковскій законопроект, але й щоб був змінений указ, відповідно до якого він готувався.

З огляду на це ми просимо вас підтримати два відкритих звернення – на Президента України й на Голову депутатської фракції Партії регіонів, проекти яких підготовили, відповідно, В. Борейко (в редакції О. Листопада) та О. Степаненко. Ваші підписи (прізвище, ініціали, організація – якщо є) відправляйте до
20-00 21 квітня, на адресу pechenegy[at]rambler.ru
Правки і доповнення до звернення, звичайно, вітаються.

З повагою і надією на Вашу підтримку,
Шапаренко Сергій, ЕкГ “Печеніги”

ВРЯТУВАТИ СИСТЕМУ ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ!

Шановний Вікторе Федоровичу!

Просимо Вас вжити невідкладних заходів для порятунку системи екологічної безпеки України! 13 квітня 2011 р. підписано Указ №452/2011 “Про Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України”, яким це міністерство позбавлено своїх територіальних органів – обласних і районних управлінь. На підставі даного Указу Вашим представником у Верховній Раді України, народним депутатом Ю. Мірошниченком 16 березня 2012 р. подано до Верховної Ради України законопроект № 10218 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади в сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні)”, яким вносяться зміни до 19 екологічних законів України, головна мета яких – позбавити Мінприроду України територіальних органів.
Ваш Указ, як і законопроект Ю. Мірошниченка, викликав величезне обурення серед екологічної й наукової громадськості нашої країни. Адже по суті йде мова про знищення практично всієї державної системи екологічної безпеки, яка була створена за часи Незалежності України. Ми не розуміємо, навіщо так, одним помахом пера, знищувати все те хороше, що було зроблено за ці двадцять років? Адже ліквідація обласних і районних управлінь Мінприроди і переформатування їх у відділи держадміністрацій означає тим самим перетворення їх у кишенькові структури, які повністю будуть підвладні місцевим царькам. З ліквідацією обласних управлінь Мінприроди руйнується вся система екологічного моніторингу країни, буде практично припинено створення нових природно-заповідних територій, загублено для охорони природи країни кращих, незалежних фахівців, техніку, прилади, наукову базу, документацію.

Видачею дозволів на різні напрямки природокористування, за задумом Вашого Указу й законопроекту Ю. Мірошниченка тепер, замість обласних управлінь, повинен займатися “центральний” апарат самого Мінприроди. Але це – неможливо! Наведемо такий приклад. Зараз в Україні є близько 30 тис. фірм, що займаються небезпечними відходами. Раніше вони одержували дозвіл на свою діяльність в 25 територіальних органах Мінприроди, а тепер будуть змушені за ними їхати у Київ. Через непродуману адмінреформу кількість співробітників Мінприроди і без того скоротилася з 350 до 234 (для прикладу в подібному міністерстві у Франції питаннями екології займаються 800 осіб). Чи зможуть ці люди протягом року видати дозволи на діяльність 30 тис. фірмам? Це просто фізично неможливо. Значить ці дозволи будуть видаватися поспіхом й формально, чим буде наноситися в остаточному підсумку шкода навколишньому середовищу й населенню країни.

Не можна погодитися також з тим, що згідно з Вашим Указом й законопроектом Мірошниченка державна екологічна експертиза тепер буде покладена на держадміністрації. Адже насправді вона буде проводитися тепер формально, в інтересах тільки даної держадміністрації, а не в інтересах народу, природи, країни. Якщо дотримуватися логіки законопроекту Ю. Мірошниченка й Вашого Указу, то тепер обласні управління потрібно відібрати також в Міністерства внутрішніх справ, а в Генеральної прокуратури – обласні прокуратури, також передавши їх функції облдержадміністраціям. Законопроект Ю. Мірошниченка й Ваш Указ суперечать Вами ж підписаному Закону України (від 21.12.2010 р.) “Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року”, яким територіальні органі Мінприроди визнані головним інституційним органом реалізації національної екологічної політики на регіональному й місцевому рівнях. Також незрозуміло навіщо у своєму законопроекті Ю. Мірошниченко пропонує закрити Національну комісію із Червоної книги, Державну комісію України із запасів корисних копалин, Координаційну раду з питань створення екомережі; навіщо потрібно позбавляти Верховну Раду України права затверджувати Перелік надр, що мають особливу наукову, культурну або природно-заповідну цінність; навіщо забирати в Мінприроди право затверджувати розрахункову лісосіку й ліміти на добування мисливських тварин і передавати це право лісникам (щоб контролював рубання лісу той, хто його рубає?); навіщо дозволяти випалювати залишки сухої природної рослинності без дозволу (у нашої країні хіба мало горить лісів?).

Слід зазначити, що законопроект Ю. Мірошниченка негативно оцінений Науково-експертним управлінням Верховної Ради України, а Комітет з екології Верховної Ради України 11 квітня 2012 р. рекомендував Верховній Раді не ухвалювати даний законопроект.

Ми вважаємо, що Указ №452/2011, також як законопроект Ю. Мірошниченка, спрямовані проти українського народу й проти національних інтересів України, тому що будуть сприяти ще більшій екологічній сваволі місцевої влади, корупції, правовому нігілізму й породять хаос в екологічній сфері. У результаті значно зростуть викиди шкідливих речовин у водні басейни, посилиться браконьєрське рубання лісу, знищення флори й фауни, незаконна забудова територій природно-заповідного фонду й водоохоронних зон рік, морів і озер.

Саме таким помилковим шляхом пішла Росія на початку 2000-х років, коли за вказівкою Путіна було ліквідовано обласні управління російської Мінприроди. В результаті тільки кількість лісових пожеж у Росії зросла в 500 разів. Нещодавно таке скорочення було визнано помилкою, знову відтворені територіальні органі російської Мінприроди. Однак під час ліквідації втрачено спеціалістів, унікальну наукову інформацію, техніку. Навіщо ж нам повторювати дурний приклад наших сусідів?

Шановний Вікторе Федоровичу! У нашій країні середня тривалість життя становить 66 років, а в сусідній Польщі – 74 (у Швеції – 80, у Японії – 85). Створюється враження, що даний Указ і законопроект Мірошниченка слугують для того, щоб люди в нашій країні жили ще на 5 років менше. Досить експериментів! Ми просимо Вас терміново зробити доповнення до Вашого Указу № 452/2011 від 13.04.2011 р. (у пункт 7 “Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України”), повернувши Мінприроді територіальні органі, а також провести службове розслідування й суворо покарати тих чиновників Вашої адміністрації, які підготували Вам на підпис такий необдуманий Указ.

З повагою,
1. С. Шапаренко, Екологічна група “Печеніги”, Харків, Україна.
2. В. Борейко, Київський еколого-культурний центр.
3. О. Степаненко, “Гельсінська ініціатива-ХХІ”, член Правління Української Гельсінської спілки з прав

Добавить комментарий