Що таке екологічна риболовля?

0
1432

В 2002 році приватне підприємство “Алего”, на базі якого й створено рибацький клуб, взяло в оренду закинуте й обміліле озеро, яке фактично вже встигло перетворитися на заросле болото. Озеро знаходиться в Дніпропетровській області в с. Новогурівка. Одразу розпочали наполегливу працю, спрямовану на відновлення та збереження природної екосистеми водойми. Сьогодні озеро — це 15 гектарів чистого водного дзеркала, в озеро запущені характерні для даної місцевості риби в кількості необхідній для їх оптимального розвитку. Навколо ростуть двохсотлітні дуби та селяться різноманітні птахи.

Розвивається екологічна модель рибальства.

Навіщо ж приватному підприємству екологічна риболовля?


Якщо коротко, то більшість рибоводів (незалежно від того, чи чули вони що-небудь про корпоративну відповідальність) розуміють, що водойми зникають зі швидкістю 5-7 см на рік, не кажучи вже про рибу, де справи зовсім погані. Найстрашніше, що більшість “господарів” “золотого ресурсу” нашої країни халатно надають перевагу життю сьогоднішнім днем. Поширена на сьогодні модель приватного рибоводства в озерах та ставках приносить невиправну шкоду екосистемах. Зокрема, мова йде про поширену практику спуску водойм восени.

Якщо в певній мірі подібне можна собі дозволити у штучних водоймах з бетонними стінами, то до наших природних багатств таке ставлення є недопустимим, оскільки позбавить нас не лише риби, а й водойм взагалі.

Моя мета полягає в створенні екологічної моделі рибоводства. Захоплююся й надихаюся прикладом Зеппа Хольцера в агробізнесі й вірю, що подібне можна зробити в рибоводстві України.

Що робиться для створення екологічної системи рибоводства?

Очищений берег, побудована дамба, відновлений рівень води (до ремонту води майже не було) укріплення берега, зелені насадження, прибирання берега та екологічне просвітництво — це далеко не повний перелік проведеної роботи.

На озері популяризується принцип цивілізованої риболовлю “зловив-відпусти”. Надається 50% знижка рибакам, в яких замість сумки для риби фотоапарат.

А тепер власне до бізнесу.

Андрію, озеро взято в оренду в 2002 році. Скільки грошей вкладено у відновлення екосистеми озера та коли Ваш бізнес почав приносити прибуток?

Після взяття в оренду на відновлення екосистеми було витрачено близько 40 000 грн. (в суму не включено витрати на оплату праці, оскільки вся робота виконувалася членами родини та активістами рибацького клубу). За ці кошти було проведено ремонт дамби, відновлення водозбірних споруд, первинне зариблення водойми. Зариблення здійснювалося з метою створення замкненої системи, яка потребуватиме мінімального втручання.

Будь-яка водойма має свій резерв. Наприклад, у водоймі достатньо кормової бази, аби прогодувати, скажімо, 1 тонну риби. З огляду на це, у водойму запускається 1000 мальки риби. Після досягнення рибою ваги 1 кг розпочинається голодування, тобто нестача кормів негативно впливає на темпи росту. У цей час для реалізації виловлюється 100 рибин, залишається 900 — 900 кг. Темп росту риби знову зростає. Й так далі, дефіцит кормів, вилов, зростання темпів росту.

Таким чином, можна розробити графік вилову товарної риби без створення кормового чи кисневого дефіциту й, найголовніше, без надмірного споживання. В перспективі планую перейти на 100% природне відновлення рибних запасів за рахунок природного нересту. Без запуску мальки. Повернення вкладених коштів розпочинається через рік після досягнення товарної ваги запущеної на початку мальки.

А які основні джерела доходів: продаж риби, продаж дозволів на риболовлю, щось інше?

Окремі джерела не можуть дати достатнього прибутку. Джерелами прибутку є й реалізація риби (ми використовуємо лише роздріб, причому завжди вказуємо місце виробництва; приємно спостерігати, коли люди шукають саме нашу рибу й вихваляють її смакові якості), й реалізація дозволів на риболовлю, й зелений туризм. В планах переробка риби.

Андрію, зважаючи на власний досвід, чи може екологічний бізнес бути успішним? Що для цього потрібно?

Впевнений, екологічний бізнес — єдиний варіант бізнесу у нашій сфері у довгостроковій перспективі. Проблема полягає в тому, що такий бізнес вимагає чималих витрат та енергії на початку (за умови, що необхідно відновлювати екологічну рівновагу). Якщо на етапі планування не припуститися грубих помилок (що досить важко через відсутність літератури та наукових досліджень), то бізнес не вимагатиме значних вкладень у майбутньому. Підтримуючи створене, можна отримувати непоганий прибуток.

Що ж, дякую, Андрію, за цікаву й успішну історію екологічного бізнесу. Бажаю Вам успіху :).

Риба — це частина нашого природного капіталу, а в капітал потрібно інвестувати. Й лише тоді він зможе задовольняти наші потреби та потреби наших дітей.

За підготовку матеріалу дякую редакції Рибальського гіду F.Diary — команді F.GIDs, засновникам першого в Україні Клубу Цивілізованих рибалок.

Блог про охорону довкілля

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь
Captcha verification failed!
оценка пользователя капчи не удалась. пожалуйста свяжитесь с нами!