– Спалювання всіх видів відходів на території домоволодінь, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю або її залишків тягнуть за собою накладення штрафу від 170 до 340 гривень. (Стаття 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
– Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 1360 гривень. (Стаття 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Закон України “Про охорону атмосферного повітря”
Стаття 16.Регулювання шкідливих впливів на атмосферне повітря при відсутності нормативів
Шкідливі впливи на атмосферне повітря, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, забороняються. У виняткових випадках такі впливи допускаються тимчасово лише з дозволу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Міністерства охорони здоров’я України за умови, що за цей період буде встановлено відповідний норматив та вжито необхідних заходів щодо охорони атмосферного повітря.
Стаття 22.Виконання вимог щодо охорони атмосферного повітря від забруднення виробничими, побутовими та іншими відходами
Складування, зберігання або розміщення виробничого, побутового сміття та інших відходів, які є джерелами забруднення атмосферного повітря пилом, шкідливими газоподібними речовинами та речовинами з неприємним запахом або іншого шкідливого впливу, допускається лише при наявності спеціального дозволу на визначених місцевими органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування територіях у межах встановлених ними лімітів з додержанням нормативів екологічної безпеки і при можливості їх подальшого господарського використання.
Не допускається спалювання зазначених відходів на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог щодо охорони атмосферного повітря.
Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій
3.6.14. Спалювання всіх видів відходів на території домоволодінь і в сміттєзбірниках забороняється.
3.7.4. Прибудинкова територія повинна постійно утримуватися в чистоті, систематично очищатися від сміття, тари, опалого листя.
Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України
3.6. На території зелених насаджень забороняється:
– випалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки;
6.4.2. Ранньою весною після танення снігу і підсихання грунту на газонах необхідно провести інтенсивне прочісування трав’яного покрову гострими граблями або спеціальними металевими щітками у двох напрямках, зібрати накопичене на газоні обпале листя, зруйнувати грунтову кірку. На звичайних газонах листя слід згрібати тільки вздовж магістралей і паркових доріг з інтенсивним рухом шириною 10-25 м залежно від значущості об’єктів. На решті газонів згрібати і вивозити листя забороняється, тому що це призводить до винесення органічних добрив, збіднення грунту, недоцільних трудових і матеріальних витрат. Спалювати листя категорично забороняється.Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища”
Стаття 12.Обов’язки громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища
Громадяни України зобов’язані:
а) берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; (…)
в) не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів;
Открытое письмо
Міністру внутрішніх справ України
Могильову А.В.
вул. Академіка Богомольця 10,
м. Київ, 01024
___________________________________
___________________________________
___________________________________
ЗВЕРНЕННЯ
Шановний Анатолію Володимировичу!
Звертаюсь до Вас у зв’язку із проблемою, яка хвилює сотні тисяч українців. З настанням осіннього періоду по всій території нашої держави починаються масові випадки самовільного спалювання опалого листя та інших рослинних залишків. Значна частина українців має алергію на дим і тому з початком осені частішають випадки захворювань. Крім того, спалювання листя приносить багато різноманітних негативних наслідків.
При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. Разом з димом в повітря вивільняються пестициди, абсорбовані автомобільні вихлопи та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. Нерідко разом з листям горить сміття, що спричиняє ще потужніше забруднення атмосферного повітря. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, останні викликають респіраторні захворювання. Подразнений димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти збудникам захворювань. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини.
Найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний.
Окрім безпосередньої шкоди людському здоров’ю, спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу природі: з листям згорають зимуючі корисні комахи, руйнується грунтовий покрив (вигорають рослинні залишки, гинуть грунтоутворюючі мікроорганізми), відбувається збіднення грунту, знищується насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння; в 2-4 рази зростає промерзання грунту. Крім того, виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки; зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків; погіршується видимість на дорогах, збільшується частота ДТП.
Спалювання рослинних залишків є прямим порушенням низки норм чинного законодавства, а саме: ст. 50 Конституції України, ст. 9, 12 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.16 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, п.п. 3.6.14., 3.7.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, п. п. 3.6., 6.4.2. Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України, Закону України “Про благоустрій в населених пунктах”. Дії, що є порушенням зазначених норм законодавства тягнуть відповідальність відповідно до ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Разом з тим, відповідно до статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протоколи щодо адмінправопорушеннь, які стосуються ст.77-1 Кодексу, складають посадові особи Міністерства внутрішніх справ України.
Враховуючи можливості підрозділів МВС щодо патрулювання території населених пунктів в усій Україні, прошу Вас дати дорученням всім підрозділам МВС в областях посилити контроль за самовільним спалюванням рослинних залишків, особливо у вечірній період.
Відповідь прошу надати згідно чинного законодавства на зазначену вище адресу.
З повагою,
И все равно жгут, нехорошие люди.. (((
Я на участке кошу траву, получается довольно много. Теоретически ее можно закапывать что бы она там перегнивала, но практически мне это не позволяет здоровье – проблемы с позвоночником.
Как/куда можно утилизировать скошенную газонокосилкой траву (получается довольно мелко нарубленная). В Швеции ее знаю куда-то отвозят, сдают. А что там с ней дальше делают?
Что с ней можно делать в Новосибирске?
Погуглил, много инфы есть по этому вопросу 🙂
У вас деревья на участке есть? Можно мульчировать пристволовые круги – это намного лучше перекапывания.
Второе – мульчировать дорожки – https://images.yandex.ua/yandsearch?text=%D0%B7%D0…
Вообще можно мульчировать грядки любых растейни, чтобы давить сорняки. Тогда избавляетесь от химии и прополки.
Третье – это компост. При компостировании не нужно закапывать, надо просто пересыпать слоем земли растительные остатки. И поливать растровом ЭМ-организмов. Тогда компостирование идет в разы быстрее.
Вы молодец! Жаль, что не все понимают это… У нас в г. Гуляйполе Запорожской обл. вечером дымовуха такая… все палят (от врачей до депутатов) и никто не наказуем: https://zhiznlifecreati.blogspot.com/2016/09/blog-post.html
Пока-что ничего нет, вообще. Один бурьян. 23 сотки. Вот покосил его и основную массу сжег.
Теперь осталось зачистить от мусора и можно уже косилкой брить почаще, что бы не вымахивал здоровый и толстый.
На даче в 3 сотки я замаялся закапывать траву. Результат конечно хороший, но тяжело.
У нас в г. Гуляйполе Запорожской обл. вечером дымовуха такая, что дышать нечем (от врачей до депутатов все жгут) и никто до сих пор не наказан. А скажи – сам ещё и виноват остаёшься. Не понимают, так обучать надо, не слушаются, так наказывайте: https://zhiznlifecreati.blogspot.com/2016/09/blog-post.html