Сидерати: і гній не потрібен

0
2600

Настала пора збору врожаю (спочатку – цибуля-сіянка, часник, цибуля-ріпчаста), згодом – картопля тощо. На вивільнених з-під цих культур ділянках інтенсивно проростають бур’яни, ґрунт у серпні починає висихати. А пересихання ґрунту, як відомо, призводить до загибелі корисних мікроорганізмів, порушення водно-повітряного балансу і, як правило, до зниження майбутніх врожаїв. Отже, чи варто залишати земельну ділянку після збору врожаю до наступної весни? Мабуть, хтось скаже, що варто: мовляв, хай земля відпочине, водночас плануючи її восени чи навесні збагатити гноєм або мінеральними добривами…

Але чи справді це є найоптимальний варіант поводження із землею-годівницею? Ні. Бо з гноєм чи без верхні шари грунту все одно будуть висихати, проростати бур’янами, які забиратимуть вологу, поживні речовини, корисні мікроорганізми.

Тому ми радимо після збору врожаю засіяти вашу ділянку сидератами – зеленими добривами (ріпак яровий чи озимий), редька олійна, гірчиця біла, суданська трава, донник, люпин, віка (ярова чи озима), жито озиме та інші. Сидерати не тільки збережуть мікрофлору грунту, а ще й збагатять його поживними речовинами.

Якщо ви копаєте город восени, то у наших кліматичних умовах вам добре підійдуть редька олійна (дає багато зеленої маси, пригнічує бур’ян та патогенні мікроорганізми; застосовується переважно на суглинистих ґрунтах; висів – до кінця серпня; строк готовності до покосу (з моменту висіву) – 1-1,5 місяці; норма висіву – 200 г/сотку); гірциця біла (пригнічує бур’ян та патогенні мікроорганізми, добре розрихлює ґрунт; застосовується на всіх видах ґрунтів; висів – до кінця серпня; строк готовності до покосу – 1-1,5 місяці; норма висіву – 300-400 г/сотку); пелюшка (горох кормовий) (азотофіксуюча рослина; застосовується на бідних супісчаних видах ґрунтів; висів – до середини серпня; строк готовності до покосу –1,5 місяці; норма висіву – 150-170 г/сотку) та інші.

Якщо ж ви перекопуєте город навесні, бажано сіяти під зиму жито озиме (росте навіть на найбідніших ґрунтах; висів – з 25 серпня по 20 вересня; строк готовності до покосу – весна-літо наступного року; норма висіву – 2500 г/сотку); ріпак озимий (дає багато зеленої маси, пригнічує бур’ян та патогенні мікроорганізми; застосовується на всіх видах ґрунтів; висів – за 20 днів до строку посіву озимих зернових; строк готовності до покосу – весна-літо наступного року; норма висіву – 100-200 г/сотку); суріпу озиму (горлиця) (виростає раніше всіх озимих трав, затримує сніг; застосовується на всіх видах ґрунтів; висів – за 20 днів до строку посіву озимих зернових; строк готовності до покосу – рання весна наступного року; норма висіву – 100-200 г/сотку), які добре переносять понижені температури.

Отже, для одержання гарних врожаїв радимо не захоплюватися отрутохімікатами та мінеральними добривами, які не лише шкодять ґрунту, але й виснажують бюджет городника. Серпень – сприятлива пора для висіву сидератів.

Добавить комментарий